Lidé pojídají jejich šupiny, Zoo Ostrava proto pořádá běh na záchranu luskounů

Foto: Firdia Lisnawati - Luskoun

OSTRAVA / MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Charitativní běh na podporu jednoho z nejohroženějších zvířat naší planety připravuje na poslední srpnový týden Zoo Ostrava. Zvířetem, kterého se záchranná akce týká, je jediný šupinatý savec na světě Luskoun ostrovní, žijící v jihovýchodní Asii. Ten je aktuálně na červené listině ohrožených druhů.

O nočních tvorech luskounech se příliš neví, že jsou žádáni a zabíjeni, pro jejich šupiny, které se v některých východních kulturách konzumují a jsou jim přisuzovány zázračné vlastnosti. Jinde se zvíře dokonce pojídá celé jako gastronomická specialita.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Pátý ročník charitativního běhu areálem Zoo Ostrava se uskuteční v pátek 27. srpna. Akci pořádáme jako vždy ve spolupráci s atletickým klubem SSK Vítkovice. Prosím, přijďte,“ řekla mluvčí Zoo Ostrava, Šárka Nováková.

Výtěžek z letošního startovného poputuje na záchranný program pro kriticky ohrožené luskouny na Sumatře v Indonésii, kde budou pro zvířata vystavěny chráněné výběhy. V předchozích letech ostravská zoo pořádala obdobné charitativní běhy, jejichž výtěžek byl použit na záchranu outloňů, langurů, lemurů a gibonů.

Další dobročinná akce:

Je jí jednadvacet let, právě jde sama pěšky z Havířova do Istanbulu a spí ve stanu