Opilí bezdomovci v centrech měst jsou problém, který nemá řešení

ilustrační foto

PROSTĚJOV – Problémy s bezdomovci se týkají větších i menších měst. Jejich soužití s většinovou skupinou obyvatel by nebylo destruktivní, kdyby nebylo jejich časté záliby v alkoholu. Opilí namol ztrácejí poslední zbytky důstojnosti, obtěžují své okolí a budí pohoršení.

Častý výskyt nevhodného chování v centru řešila nedávno Olomouc, kde se bezdomovci shromažďují kolem charitního zařízení ve Wurmově ulici. Své známé „postavičky“ má ale i sousední Prostějov. Zatímco dříve se lidé bez domova shromažďovali v odlehlých opuštěných brownfieldech, dnes jsou stále více běžně k potkání na náměstí, v parcích, u obchodních center, ale i na sídlištích, kde se chovají naprosto nevhodně.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

„Minulý pátek ležel muž v nevábném stavu za pravého poledne v parku přímo u kina Metra. Lidé ho obcházeli obloukem. Muž totiž nadával a házel kolem sebe věcmi,“ říká mladá maminka, která tudy projížděla s kočárkem.

O den dříve strážníci řešili incident s dvojicí bezdomovců, kteří spali ve dveřích bytového domu, kde si měly hrát malé děti. „Hlídka v uvedené lokalitě skutečně našla známou dvojici bezdomovců. Jednalo se o jednasedmdesátiletou ženu a jednapadesátiletého muže. Oba byli v podnapilém stavu, ale muž na rozdíl od své kamarádky dokázal bez problémů z místa odejít. S ženou to bylo daleko horší. Nebyla schopna ani za pomoci strážníků stát na vlastních nohou, natož samostatného pohybu. Provedená dechová zkouška měla pozitivní výsledek 2,17 promile alkoholu. Přivolaný lékař vyšetřením diagnostikoval jen silnou opilost, a tak následoval převoz na Protialkoholní záchytnou stanici do Olomouce,“ sdělil mluvčí Městské policie Petr Zapletal.