Policisté opět načapali řidiče pod vlivem alkoholu a drog

foto: Policie ČR

KRÁLOVÉHRADECKO – V uplynulém týdnu, od pátku do neděle, měli policisté opět spoustu práce. Na silnicích mimo jiné odhalili osm řidičů pod vlivem alkoholu a jednoho pod vlivem drog. Šest z devíti hříšníků během své jízdy havarovalo.

V sobotu o půl šesté odpoledne, v obci Šlikova Ves, došlo k nehodě elektrocyklisty. Ten přijížděl na křižovatku z vedlejší silnice a pravděpodobně nerespektoval dopravní značky, díky čemuž došlo ke střetu s osobním autem Škoda Octavia. „Přivolaní policisté pak naměřili u cyklisty při první dechové zkoušce 1,2 promile alkoholu v dechu, při druhé 1,1 promile alkoholu v dechu,“ říká policejní mluvčí Lucie Konečná.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Jeden z hříšníků v Polici nad Metují usedl za volant, i když věděl, že má zákaz řízení až do února příštího roku.

Jednadvacetiletý muž se vydal v neděli na elektrokoloběžce na výlet po Hradci Králové. Za řídítka se bohužel postavil s 2,3 promile alkoholu v dechu. Mladík z dosud nezjištěných příčin upadl na silnici.

V souvislosti s tímto případem policisté opět připomínají:

Uživatelé těchto ekologických „přibližovadel“ si často neuvědomují, že při jízdě na elektrokoloběžce jsou z pohledu zákona považováni za cyklistu, a musejí proto dodržovat stejná pravidla, která zákon č. 361/2000 Sb. ukládá právě cyklistům. I když je to pro někoho třeba mnohdy nepochopitelné z hlediska pravidel silničního provozu cyklisté, a tedy i jezdci na koloběžkách nebo e-koloběžkách, na chodník prostě nepatří. Výjimku mají děti do 10 let, ale míní se tím v doprovodu chodců rodičů či prarodičů, kteří za ně odpovídají. Zjednodušeně-koloběžkáři by se měli pohybovat tam, kde je umožněn pohyb cyklistů.  Pro jízdu by tak měli vyhledat stezky pro cyklisty, sdílené stezky pro chodce a cyklisty, cyklistické koridory a vyhrazené jízdní pruhy. V případě, že taková místa po trase nejsou, musejí zůstat na silnici při pravém kraji vozovky.

Při jízdě na elektrokoloběžce je velmi důležitá ochranná přilba. Elektrokoloběžka se pohybuje vlastní silou a může dosáhnout rychlosti až 25 km/h. Ve městě na uživatele čekají také nástrahy v podobě obrubníků, kanálů a dalších nerovností, na které je třeba dát si pozor. A ačkoliv je ze zákona přilba povinná jen do 18 let, je doporučována i ostatním bez ohledu na věk.

V neposlední řadě, pokud uživatelé elektrokoloběžek kamkoliv vyjedou, jsou podle zákona řidiči, proto pro ně platí nulová tolerance alkoholu a návykových látek v krvi.