Hvězdárna se pyšní novými slunečními hodinami

Zdroj: Muzeum regionu Valašsko

VSETÍN – Ve Hvězdárně Vsetín to žije. Po modelu Sluneční soustavy nyní můžete v exteriérech obdivovat ručně sestavené sluneční hodiny. Slouží jak pro potěchu oka návštěvníků, tak jako pracovní pomůcka při exkurzech dětí ze škol.

Hodiny jsou z větší části vyrobeny svépomocí. Jedná se o ocelovou konstrukci kulovitého tvaru, která se otáčí ve dvou osách kolem malého modelu Země. „Pomocí tohoto mechanismu dokážeme znázornit zdánlivé dráhy Slunce po nebeské sféře v průběhu celého roku,“ vysvětlil vedoucí Hvězdárny Vsetín Petr Stolařík. Na konstrukci o průměru téměř dva metry jsou rozmístěny rovnoběžky, poledníky, dvě stupnice a také stínidlo v podobě Slunce, které při správném natočení vrhá stín na zeměkouli umístěnou uprostřed modelu. „Takto vlastně nastavíme správnou polohu hodin a následně můžeme určovat aktuální čas a další zajímavé údaje, jako třeba čas východu čí západu Slunce pro kterýkoliv den v roce, nebo ve kterém z 13 souhvězdí se právě Slunce nachází,“ doplnil Stolařík.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Hvězdárna se snaží každý rok přinášet novinky a zajímavosti z vesmíru. Hodiny tak budou sloužit nejen jako atrakce, ale i při edukaci. Častými návštěvníky jsou totiž školy, které zde chodí na exkurze. Momentálně probíhá pátrací hra po pokladu Letní dobrodružství v muzeu, v srpnu se můžete těšit na pozorování perseidů či Templářské slavnosti.