Archeologové na valašskomeziříčském náměstí odkrývají první zajímavé nálezy

Archeologovi Muzea regionu Valašsko Samuelu Španihelovi (vpravo) při průzkumu meziříčského náměstí asistuje kolega Adam Fojtík z Muzea jihovýchodní Moravy Zlín (vlevo). Foto: Muzeum regionu Valašsko

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Pod rukama archeologů se začíná objevovat historie Valašského Meziříčí. Ti na zdejším náměstí provádí záchranný průzkum kvůli jeho revitalizaci. První výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Archeolog Samuel Španihel z Muzea regionu Valašsko tu již dříve odkryl zachovalou barokní dlažbu a zatím neznámý objekt, který by mohl pocházet ze 14. století. „Po odkrytí svrchní vrstvy centrální části náměstí jsme narazili na barokní dlažbu z období od druhé poloviny 17. století do začátku 18. století. V severozápadní části je intaktní, tedy zachovalá v původním stavu, na ostatních místech už se projevil zub času a lidská činnost,“ popisuje archeolog.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Ještě dále do historie by odborníky mohl zavést objekt, jehož část odkryla hloubková sonda asi 40 centimetrů bod barokní dlažbou. Podle vyzvednutých fragmentů se zdá, že by mohlo jít o středověkou stavební konstrukci ze 14. až 15. století. „Zatím je to ale jen domněnka. Musíme nejprve rozšířit sondu a zjistit, o co se přesně jedná. Výkop poničily silné víkendové deště, pár dnů to asi potrvá,“ sdělil Španihel.

Další zajímavé nálezy se očekávají i na základě dochovaných dobových zobrazení. „Podle nich stála v 18. století uprostřed náměstí kašna a nacházel se zde i shluk staveb, jejichž účel není znám,“ naznačil Samuel Španihel.

Času mají archeologové dost. Záchranný průzkum bude probíhat souběžně s revitalizací až do konce července příštího roku. „Nejprve se bude dělat centrální část, v další etapě přijdou na řadu komunikace a chodníky,“ dodal Španihel.

Foto: Michal Šimůnek