Rozdělenou obec na jihu Čech po více než 50 letech spojila lávka

Více než 50 let rozdělovala obec Sedlec hlavní silnice I/20 z Českých Budějovic do Písku (zdroj obec Sedlec)

ČESKOBUDĚJOVICKO – Více než 50 let rozdělovala obec Sedlec hlavní silnice I/20 z Českých Budějovic do Písku. Pro místní obyvatele znamenalo její přecházení mnohdy hazard se životem. To se letos změnilo. Obec spojila nová betonová lávka za cca 30 milionů korun.

„Stalo se tu několik smrtelných úrazů. Auta tu běžně jezdí i stovkou a nebylo jednoduché tuto komunikaci přecházet. Na jedné straně silnice se nachází obec s kostelem, obchodem, poštou a na druhé straně pak druhá část obce, sportoviště a cyklostezka. Kromě místních tudy proto velmi často chodila i mateřská škola,“ vysvětlil starosta Sedlce Jaroslav Houba (STAN).

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Stavbu lávky pro pěší a cyklisty připravoval více jak 8 let. Doprovázela ji také rekonstrukce křižovatky, nad níž lávka vede. Celkem si projekt vyžádal 60 milionů korun. Hlavními investory celé stavby byly Státní fond dopravní infrastruktury, Ředitelství silnic a dálnic, Jihočeský kraj a obec Sedlec.

Ve čtvrtek 29. července bude lávka uvedena po zkušebním do běžného provozu. „Začala se stavět v roce 2019 a na podzim roku 2020 byla lávka uvedena do zkušebního provozu. Tento týden bude celá stavba i s rekonstrukcí celé křižovatky uvedena do trvalého provozu. Pro obec to je velmi významná událost, protože po více než padesáti letech bude opět spojena,“ dodal starosta Houba.