Vysokohorské louky v Jeseníkách spásají ovce, koně a krávy. Pomáhají tak přírodě

Pastva ovcí nad Ovčárnou. Foto: Archiv Správa CHKO Jeseníky

JESENÍKY – Pokud Jeseníky navštěvujete pravidelně, možná už jste si zvykli na ovce, koně a krávy spásající louky nad horní hranicí lesa. Přiměřená pastva přispívá ke zvýšení druhové pestrosti prostředí. Různé druhy zvířat se pasou rozdílným způsobem, a proto se při pastvě přirozeně doplňují.

Většinou v polovině června se na loukách nad Ovčárnou v Jeseníkách objeví ohradníky a v nich záhy i pasoucí se ovce. Od loňska navíc společně s poníky odolného plemene Shetland. Ovce i poníky sem už tradičně vozí z rodinné farmy ze Stránského. Dalším místem, kde pastva probíhá, je západní úbočí Pradědu a u chaty Švýcárna, kde se po celé prázdniny pasou rohaté kravky skotského náhorního skotu spolu s koníky huculského plemene z Ranche M ve Vernířovicích. „Pastvou v těchto lokalitách navazujeme na přerušenou tradici. V Jeseníkách se nad horní hranicí lesa dříve běžně kosilo seno a pásl se dobytek. Zdejší květnaté horské trávníky jsou pestré právě proto, že je po celá staletí pomáhala formovat a udržovat lidská péče,“ vysvětluji ochranáři z CHKO Jeseníky.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Krátce po druhé světové válce a odsunu německých obyvatel se s pastvou a sečením luk přestalo a ty začaly postupně zarůstat. Dnes tak ochranáři starou tradici obnovují. Pro pastvu zvolili různé druhy zvířat a jejich kombinaci, protože každý druh spásá rostlinný porost odlišně. „Od koní si například slibujeme důslednější vypásání zejména některých druhů trav, které ovcím ani kravám tolik nešmakují. Svými kopyty zvířata zároveň mírně narušují povrch půdy, takže se tu mohou uchytit i ty druhy rostlin, které by v bujném porostu neměly šanci,“ napsali ochranáři na facebooku.

Pastva náhorního skotu u Švýcárny. Foto: Archiv Správa CHKO Jeseníky
Huculští koně na pastvě pod Švýcárnou. Foto: Archiv Správa CHKO Jeseníky