Kombajny, kam se podíváš! Žně na Hané začaly

OLOMOUCKÝ KRAJ – Zemědělci vjeli na úrodné Hané do žní. Kombajny v minulých dnech sklidily řepku a nyní už kosí klasické obiloviny. Na polích, ale i silnicích je můžeme vidět denně.

„Mám na vás přátelé žňovou prosbu. Abychom mohli vše dobře sklidit, abychom měli co jíst po celý rok, tak musíme teď pár týdnů na pole s kombajny. Jezdíme po cestách a chápu, že z kombajnu na silnicích jsou většinou nadšené jen děti, řidiči už většinou ne.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Snažíme se jezdit bezpečně a co to dá, ale máme někdy až ke čtyřem metrům šířky, přes dvacet metrů délky a také něco vážíme. Tak prosím buďte trpěliví, i my jezdíme přes rok auty a nechceme zbytečně kohokoliv blokovat. Když to jde, zkuste nám vyhnout tam, kde je sjezd na polní cestu, nebo kde je širší silnice a chviličku počkejte. Když nás předjíždíte, tak to zkuste udělat tak, ať nás nepředjíždíte kilometr, ale pokud je dostatečný prostor, tak spíše svižně,“ říká bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka, který kromě politiky aktivně hospodaří na svých polnostech.

V Olomouckém kraji čeká na sklizeň 47 tisíc hektarů pšenice, 35 tisíc hektarů ječmene, 2,5 tisíce hektarů ovce a 1 hektarů žita. V současné době jsou žně na samém začátku. Ve srovnání s minulým rokem 2020 je citelně znatelný výrazně pomalejší průběh sklizňových prací, a to jak z důvodu nezralosti vegetace, tak i kvůli nepřízni počasí.