KORONAVIRUS: Vláda chce zjednodušit pravidla cestování pro děti od 6 do 12 let

Zdroj: Wikimedia Commons

Česko – Pravidla týkající se cestování do zahraničí nejenže jsou mnohdy komplikovaná, ale zároveň se také nezřídka mění doslova ze dne na den. České ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s resortem zahraničí proto připravilo alespoň návrh, dle nějž by se měly změnit příjezdové podmínky pro děti od 6 do 12 let, které se zatím nemohou nechat očkovat a při návratu z červených zemí doposud musí podstupovat karanténu. To by se ale mohlo již od víkendu změnit…

Žádný předodletový test a ani karanténa

Povinná karanténa po příjezdu ze zahraničí platí v případě návratu z tzv. červených zemí a týká se těch, kdo za sebou nemají kompletní vakcinaci (navíc s uplynutím 14 dní od podání druhé dávky) nebo v posledním půlroce neprodělali covid-19. Vzhledem k tomu, že dětí do 6 let se tato pravidla netýkají a děti od 12 let mohou být očkovány, byla skupina ve věku od 6 do 12 let do jisté míry znevýhodněna. To se tedy resorty zdravotnictví a zahraničí rozhodly změnit a zítra vláda projedná novou úpravu příjezdových pravidel.

Samotný návrh pracuje s tím, že pro skupinu všech dětí ve věku 6-12 let by platila plošná výjimka, a to jak z tzv. předodjezdových testů ještě v zahraničí, tak i z následné karantény v Česku. Jediným požadavkem by pak bylo podstoupení PCR testu po návratu do Česka (klidně okamžitě) a setrvání v izolaci do chvíle doručení výsledků.  „Riziko, že se tyto děti nakazí koronavirem a jejich rodiče nakažení nebudou, není úplně velké, děti nikde nechodí samy, pohybují se pouze ve společnosti nejbližších,“ vysvětlil návrh ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Cílem PCR testu po návratu pak je mít jistotu, že děti případně nebudou virus dále šířit, a to zejména v dalších dětských kolektivech.

Ještě včera byl přitom diskutován návrh alternativní, dle nějž by do karantény nemusely jen děti naočkovaných rodičů. Na tomto se ale resorty a ani odborné pracovní skupiny neshodly. „Ministerstvo ta opatření mění poměrně překotně, nedokážu posoudit, proč byla vybrána zrovna tato skupina dětí a bylo přistoupeno k tomuto kroku, ale každé zjednodušení je dobré,“ vyjádřil svůj postoj k navrhované změně, o níž by měla vláda jednat již zítra, Vlastimil Válek, předseda poslaneckého klubu TOP 09.

Je přitom třeba říci, že i navzdory faktu, že epidemie v Evropě, a to včetně dovolenkových destinací, spíše sílí, od počátku turistické sezony české úřady zaznamenaly jen desítky případů importů nákazy koronavirem při návratu z dovolených. Míra rizika je tedy přinejmenším diskutabilní.

Epidemická situace

Navzdory přibývajícím počtům nakažených v dalších evropských zemích v Česku epidemie i nadále slábne. Za včerejšek bylo potvrzeno 195 nových případů nákazy – v polovině měsíce to bylo 259. Ačkoliv reprodukční číslo se stále drží pod hodnotou 1 a ani sedmidenní incidence nestoupá, klesají počty podaných dávek očkování. Zatímco ve středu před třemi týdny bylo očkováno na 90 tisíc lidí, tuto středu byla vakcína podána jen 60 tisícům. V Evropě má pak ukončené očkování na 57 % všech dospělých, Česko tedy se svými 54 % jen mírně zaostává.