Ve Staré radnici bude nově sídlit Institut Paměti národa

Zdroj: Turistické a informační centrum

BRNO – Na Radnické 8 a 10, které nyní využívá Turistické a informační centrum Brno, by mohl po novu sídlit Institut Paměti národa. Ten uchovává vzpomínky pamětníků z dob totalit 20. století.

„V loňském roce jsme s organizací Post Bellum podepsali memorandum o spolupráci na projektu Institutu Paměti národa. Ten se věnuje archivaci vzpomínek a reálných zkušeností lidí, kteří prošli perzekucí totalitních režimů minulého století. Přitahuje pozornost k neznámým hrdinům, na něž by se mohlo zapomenout. Každé svědectví skládá dohromady mozaiku dějinných hrůz, z nichž se musíme poučit, abychom minulost neopakovali,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Institut bude rozdělený na místo pro setkávání a dialog, ale i jako kulturní a vzdělávací centrum. Jeho součástí bude kavárna a knihkupectví, stálá expozice nabídne průřez dějinami 20. století, konat se budou i výstavy. Pro žáky brněnských škol budou připraveny vzdělávací programy, prostor se využije i pro společenské akce nebo promítání filmů.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Podle předběžných odhadů by mohly přípravy přestavby začít již v srpnu letošního roku v přízemí objektu, kde vzniknou komerční prostory. Na jaře příštího roku budou následovat úpravy pro zřízení expozice a zázemí pro Institut Paměti národa včetně místnosti pro archiv a mediatéku s nahrávkami.