Krajem se přeženou silné bouřky. Vydatné deště mohou zvednout hladiny řek, varují meteorologové

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před velmi silnými bouřkami. Ty do kraje přinesou vydatné deště s úhrny kolem 50 milimetrů. Až do pondělí proto vyhlásili povodňovou bdělost.

Vydatný déšť podle meteorologů přijde do regionu ze soboty na neděli. Varování zůstane v platnosti po celý den. „Očekává se vydatný déšť s úhrny nad 30 milimetrů během 6 hodin nebo nad 50 milimetrů za 24 hodin,“ stojí ve vydané výstraze.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Očekávat můžeme velmi silné bouřky s přívalovými srážkami kolem 50 milimetrů a nárazy větru kolem 90 kilometrů v hodině. Nejintenzivnější by měly být mezi 9. a 18. hodinou v neděli, tehdy pro celý Zlínský kraj platí výstraha s druhým stupněm nebezpečí. „Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě a podobně. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami,“ varují meteorologové.

Pozor by si měli dát také řidiči. Během bouřek by neměli vjíždět do zatopených míst, snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.

Od nedělního rána do pondělního poledne platí pro celý region povodňová bdělost. „Na některých tocích odvodňující horské oblasti i na ostatních, spíše menších, tocích očekáváme možnost překročení prvního stupně povodňové aktivity,“ upozornili odborníci z ČHMÚ.