Přeplněná dodávka havarovala na D1, šest cizinců skončilo v nemocnici

Foto: Policie ČR

KRAJ VYSOČINA – Vážná dopravní nehoda se odehrála v pátek večer na dálnici D1. Došlo zde k havárii slovenské dodávky, v níž cestovalo 16 osob. Při nehodě byl těžce zraněn řidič, na místě zasahoval vrtulník. Zraněni byli ještě další lidé, pět z nich odvezli záchranáři do nemocnice.

Nehoda se stala v pátek 30. července kolem dvacáté hodiny na dálnici D1 ve směru na Prahu, a to přímo v úseku, kde je dočasně omezený provoz. Devětašedesátiletý řidič dodávkového vozu Renault Master jel v levém jízdním pruhu a zřejmě se plně nevěnoval řízení, protože nestihl včas zareagovat. „V místě začátku dopravního omezení, kde se doprava převádí do jízdního pásu na Brno, přejel plynule do pravého jízdního pruhu a následně najel pravou částí vozidla na krajová ocelová svodidla“, uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Dodávka, která skončila na boku a postupně narazila do středových i okrajových svodidel, zůstala nakonec převrácená napříč jízdním pruhem. Na místo okamžitě vyjely všechny složky integrovaného záchranného systému.

Při nehodě došlo k těžkému zranění řidiče, který musel být přepraven vrtulníkem letecké záchranné služby do nemocnice v Brně. „Lehce se zranilo sedm dalších osob, které se přepravovaly v nákladovém prostoru vozidla. Pět zraněných cestujících převezli záchranáři k ošetření do jihlavské nemocnice a dvě zraněné osoby byly ošetřeny na místě nehody,“ doplnila Dana Čírtková.

Pasažéři mohou mluvit o štěstí

Policisté zjistili, že v uvedeném vozidle mohou kromě řidiče na sedadlech cestovat pouze dva další lidé. „Ve skutečnosti jich cizinec převážel dalších patnáct, a to osm žen a sedm mužů ve věku od 17 do 56 let. Všichni pasažéři byli státními příslušníky Slovenské republiky,“ dodala Dana Čírtková.

Je opravdu velké štěstí, že nehoda neměla smrtelné následky. „Chování řidiče dodávky, který převážel osoby v nákladovém prostoru, nelze označit jinak než jako hazard se životy lidí. Nákladový prostor žádného vozidla není uzpůsoben tomu, aby tam seděli lidé, a to ani v případě, že by v tomto prostoru byla nějaká provizorní nebo upravená místa pro sezení,“ uvedl vedoucí dálničního oddělení Velký Beranov Jiří Šoukal.

Při havárii vznikla škoda ve výši 228 000 korun. Místo bylo po nehodě obtížně průjezdné, vozidla objížděla nehodu stavbou. Krátce před půl desátou večer se podařilo provoz opět obnovit. Další okolnosti nehody policie šetří.

Foto: Policie ČR
Foto: Policie ČR
Foto: Policie ČR