Skončila zbraňová amnestie. Středočeši odevzdali kulomety, tanky i obrněné transportéry!

Foto: Policie ČR

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Čtvrtá zbraňová amnestie je u konce. Střední Čechy v počtu odevzdaných zbraní a střeliva dominují. Lidé tu odevzdali přes pět set kusů zbraní a téměř 19 tisíc kusů střeliva.

V sobotu 31. července 2021 skončila v pořadí již čtvrtá zbraňová amnestie podle zákona o střelných zbraních a střelivu, která byla vyhlášena lednem 2021. Po dobu půl roku měli lidé možnost odevzdat beztrestně jakoukoliv zbraň, či střelivo, která podléhá registraci, ale nejsou k ní k dispozici patřičné doklady. Kromě odevzdání zbraně pak mohli případně požádat o její legalizaci.

Na 550 kousků a kusů

Letos odevzdali občané na středočeská pracoviště Odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál celkem 550 zbraní, na které neměli patřičné doklady a bezmála 19 tisíc kusů střeliva. Za některými “kousky” se museli pracovníci odboru zbraní s ohledem na jejich velikost vydat sami přímo do terénu. Mezi takovými zbraněmi byl totiž například vyprošťovací tank nebo obrněný transportér, tzv. “otéčko”.

Střední Čechy dominují

Při letošní amnestii, která byla vyhlášena v lednu, odevzdali lidé v celé republice 3 687 zbraní a téměř 133 tisíc kusů střeliva. Střední Čechy, i s ohledem na rozlohu kraje, v počtu odevzdaných zbraní (550) dominují. Následuje Praha a Jihomoravský kraj. Naopak nejmenší počet zbraní odevzdali lidé v Karlovarském kraji.

Počty legálně nahlášených zbraní a vydaných zbrojních průkazů v České republice v posledních letech rostou. Loni policie evidovala 307 372 vydaných zbrojních průkazů a 900 087 zbraní.

Platící novela

Vlastnit a nosit střelnou zbraň smí v ČR legálně pouze ten, kdo je držitelem zbrojního průkazu nebo zbrojní licence. Výjimku tvoří zbraně, které nepodléhají registraci u policejního útvaru. Novela, která začala platit v lednu, například zjednodušila způsob likvidace zbraní nebo zavedla nové kategorie zbraní.

 

kulomet KVPT 14.5 mm
OT 64 SKOT