KORONAVIRUS: Epidemie v Česku i nadále slábne, ačkoliv z celých 90 % již převládla varianta delta

Zdroj: WikiMedia Commons

Česko – Již přibližně dva týdny je ze statistických dat patrné, že epidemická situace v Česku nenásleduje trend Evropy a počty nakažených se naopak spíše snižují. A to navzdory tomu, že průběžně prováděné laboratorní rozbory ukazují, že na našem území již drtivě převládla tzv. mutace delta, která je obecně více nakažlivá než mutace přecházející. Objevují se také varianty delta plus. Počty podaných vakcín ale prostupně klesají, a tak se do podpory očkování zapojují také jednotlivé kraje.

Preventivní sekvence zatím není stoprocentní

Jak potvrdila ředitelka Státního zdravotnického ústavu Barbora Macková, epidemická situace v Česku je aktuálně stabilní. Tomu, že epidemie nadále zpomaluje, nasvědčují i průběžně klesající počty nově nakažených. Těch včera testy prokázaly 152, což je o 42 méně než před týdnem. Týdenní incidence se pak stále drží na hodnotě 11 nakažených na 100 tis. obyvatel a reprodukční číslo R, jež značí, kolik dalších osob nakazí jeden covid-pozitivní, již šestnáctý den v řadě setrvává pod hodnotu 1. Jedním z hlavních nástrojů, jak mít nákazu „pod kontrolou“, je pak sekvenování zachycených pozitivních vzorků a zjišťování, jaké mutace se na našem území vyskytují (a to tak, aby dle výsledků bylo možné případně včas zakročit). Za červenec pak bylo sekvenováno kolem 190 covid-pozitivních vzorků a testy prokázaly, že již plně převládla mutace delta, kromě toho byly potvrzeny také dva případy varianty delta plus, a to na jihu Čech.

„Ze všech vzorků, které byly určeny jako pozitivní, sekvenujeme asi 10 % z nich – sekvenovat všechny vzorky není technicky možné. Sekvenaci ale provádíme na základě předchozího výběru tak, že bereme v potaz např. závažný průběh onemocnění nebo neobvyklé rysy nákazy apod.,“ vysvětlila Macková s tím, že vzhledem k tomu, že v 90 % již v Česku převládá mutace delta, ani není nutné všechny pozitivní vzorky sekvenovat. Upozornila však na to, že prozatím nejsou do celého systému zapojeny všechny české laboratoře, některé tzv. diskriminační PCR testování provádět nemohou z ryze technických důvodů, problémy jsou ale také s komplexním komunikačním systémem, který stále plně nefunguje. Provádění diskriminačního PCR testování je přitom dle Mackové velmi důležité. „Není to jen o variantě delta, ale také o možnostech objevení něčeho nového, co není delta,“ vysvětlila.

Pozvolný pokles v podaných očkováních a podpora ze strany krajů

Zatímco v pondělí opět ubylo nově nakažených, v mezitýdenním srovnání ubylo také podaných vakcín. Kromě postupného zřizování očkovacích center, kde lze vakcínu získat bez předchozí registrace (a obvykle je možné vybrat si také mezi jednodávkovou vakcínou zn. Johnson & Johnson a dvoudávkouvou vakcínou Pfizer), tak jednotlivé kraje začínají samy zřizovat také mobilní očkovací týmy. Jeden z nich vypravil i Moravskoslezský kraj a vyslal jej do lokalit, odkud je do klasických očkovacích center horší přístup. Zájem o očkování těmito týmy pak dle zdravotníků de facto předčil jejich očekávání. Lidem vyhovuje, že je vakcína dostupná a nemusí nikam daleko cestovat. Mobilní očkovací tým zároveň počítá s tím, že na navštívená místa dorazí v adekvátní dobu podávat příp. i druhé dávky těm, kteří se rozhodli pro vakcínu Pfizer.

Co prozatím vázne, je pak očkování dětí od 12 let – ty zatím mohou vakcínu (pouze Pfizer) získat jen při návštěvě očkovacích center, nikoliv však u svých (dětských) lékařů. Pro tuto praxi je totiž nutný podpis smlouvy s distributorem, k čemuž zatím nedošlo. Jakmile ale bude tento materiál podepsán, jsou dětští praktičtí lékaři připraveni očkovat např. i rodiče či prarodiče dětí.