Noční klid na Přerovsku rušil nenápadný chřástal

foto: Moravský ornitologický spolek

PŘEROVSKO – Občané z Penčic na Přerovsku nemohli dlouhé noci zamhouřit oči. Při sladkém snění je v noci rušil neznámý a stále se opakující pronikavý zvuk, který se opakovaně ozýval z louky u jejich domů. Domnívali se, že jde o žábu, ale nikdy předtím nic podobného neslyšeli. Jaké bylo překvapení, když zjistili, že je ze snů budí nenápadný ptáček, který přirozeně na Přerovsku nežije.

Obyvatelé pořídili nahrávku záhadného zvuku a odeslali ji k určení do Moravského ornitologického spolku. „Z nahrávky bylo ornitologům ihned jasné, že noční klid v obci ruší chřástal polní. To bylo překvapením i pro znalce, protože tento silně ohrožený druh chřástala se na Přerovsku nevyskytuje,“ sdělil ornitolog Jiří Šafránek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Chřástal polní má nejbližší hnízdiště na vlhkých loukách ve vojenském prostoru Libavá a na horských loukách v Jeseníkách nebo v Hostýnských vrších. Navíc jde o druh, který rok co rok ubývá.

„Hlas chřástala polního je opravdu velmi výrazný. Jde o stále se opakující drsné, mechanické a ostře skřehotavé „érp-érp“, pronášené jednou za sekundu, ale stále opakované i několik hodin s krátkými přestávkami,“ vysvětlil Šafránek.

Proč se chřástal polní usadil právě v Penčicích, je pro ornitology záhadou, ale pravděpodobně jde o samce, který hledal vhodné hnízdiště a zdejší louka se mu zalíbila i přesto, že se nachází v obci.

Místní občané jsou rádi, že vědí, kdo ruší jejich noční klid a překvapilo je, že jde o tak vzácného a výjimečného ptáka. Majitel pozemku na části louky odložil první seč, protože si všiml, že si chřástal pořídil samičku a kuřátka.