Kouřim smutní. Oblíbená starostka spadla, nebo skočila z okna

Ilustrační foto: Pixabay

KOLÍN – Smutná zpráva o tragickém úmrtí Zuzany Chmelové, starostky města Kouřim, všechny zaskočila. Šlo o zoufalý skok, nebo snad nešťastnou náhodu? Lidé zapalují na pietním místě u radnice svíčky.

Starostku města Kouřim Zuzanu Chmelovou mnozí znali ještě před svatbou pod jménem Čiháková. Ve středu o páté hodině ráno byla nalezena pod okny radnice. V době, kdy město ještě spí, ležela na chodníku nejspíš celé hodiny. Lékař později na místě konstatoval už jen smrt, ženě nebylo pomoci. Utrpěla zranění neslučitelná se životem a na místě zemřela. Kriminalisté předběžně vyloučili cizí zavinění, vlastní příčiny smrti určí soudní pitva.

Lidská tragédie

Nikdo zatím neví, co osudnému pádu předcházelo. Každopádně její Kouřimáci na ni nedají dopustit. Už v roce 2014 ji nominovali na titul Starostka roku. O dva roky později získala titul Komunální politik roku. “Byla čestná, upřímná, otevřená k veřejnosti, pracovitá,” uvedla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková. Na druhou stranu připomněla, jak je práce starosty vysilující, stresující a také nevděčná.

Srdce Kouřimi

Šedesátiletá starostka, původní profesí učitelka vedla Kouřim od roku 1998 po tři volební období. Kandidovala za hnutí Kouřim – náš domov. Byla čestná, upřímná, otevřená k veřejnosti, pracovitá. Byla oddaná své práci, shodují se hlasy na sociálních sítích. „Pro mě vždy byla a bude srdcem Kouřimi,“ napsala jedna z účastnic diskuze.

Nezávislí

Nikdo se však nezavděčí úplně všem. Tak třeba zastupitelé Nezávislí za Kouřim pravidelně zveřejňovali k její práci  své připomínky. Naposledy v Komentáři ke Zprávě starostky z červnového Kouřimského zpravodaje, kde stojí, že „kroky paní starostky nejsou slučitelné s naší představou o výkonu tak odpovědné funkce, jakou pozice starosty je.“ I taková komunální politika je.

Zrušení lokálky

Paní starostka také měla být milovnicí vlaků a proti zrušení provozu lokálky na trati Plaňany – Kouřim. Rozhodnutí kraje se přes všechna jednání a petice nepodařilo zvrátit. Ani poslední pondělní schůzka starostů s Petrem Boreckým, středočeským radním pro oblast veřejné dopravy, nedopadla.

Nikdo neví, co za osobní tragédií uznávané starostky stojí. Každopádně její nástupce to bude mít těžké.

xx
Kouřim- radnice, foto: cc