Novoměstská nemocnice má nové rodinné pokoje. Nevyléčitelně nemocní zde mohou dožít v kruhu svých blízkých

Ilustrační foto

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ – Dva nové rodinné pokoje zprovoznila v tomto týdnu nemocnice v Novém Městě na Moravě. Jsou určeny lidem na konci života, kteří vzhledem ke svému stavu potřebují paliativní péči. Pacient tak může strávit závěr života se svými nejbližšími, kteří s ním mohou zůstat libovolně dlouhou dobu.

Rodinné pokoje jsou v nemocnici umístěny na oddělení dlouhodobě nemocných. Jsou speciálně upravené tak, aby zde lidem, jejichž život se chýlí k závěru, mohla být poskytnuta odpovídající péče. „Pokoje mohou využít pacienti v konečné fázi nevyléčitelného onemocnění. Pacient v takovém pokoji může trávit poslední chvíle života společně se svými nejbližšími, a to po libovolně dlouhou dobu s možností přespání člena rodiny. Nemůžeme nahradit domácí prostředí, ale rodinné pokoje jsou koncipovány tak, aby se v nich pacient cítil jako doma‘,“ říká vrchní sestra novoměstské nemocnice Kateřina Havlová.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Každý pokoj je vybaven lůžkem s aktivní antidekubitní matrací, která zvyšuje pohodlí pacienta. Pro doprovázející osobu je k dispozici sklopné lůžko, kuchyňská linka s lednicí a mikrovlnnou troubou, televize a rádio. Součástí pokoje je samostatná koupelna,“ doplňuje Kateřina Havlová. Vedle samozřejmé zdravotnické péče je po domluvě možno využívat i sociální, psychologickou a duchovní podporu poskytovanou odbornými pracovníky nemocnice.

První rodinný pokoj otevřela novoměstská nemocnice v roce 2006 v Léčebně dlouhodobě nemocných na Buchtově kopci. Pacientům sloužil do roku 2011, kdy bylo toto zařízení uzavřeno a veškerá následná péče přesunuta do nemocničního areálu. V současné době má novoměstská nemocnice k dispozici 4 tyto pokoje. V posledních dvou letech zde bylo hospitalizováno 35 paliativních pacientů.

Nové rodinné pokoje pořídila nemocnice díky daru od nadačního fondu Abakus (dříve Avast).  Stavební úpravy koupelen a vybavení pokojů stály zhruba 360 tisíc korun.