VIDEO: Běží sbírka na fototerapii. Třebíčská miminka se budou léčit pod modrým světlem

Foto: Nemocnice Třebíč

TŘEBÍČ – Třebíčská nemocnice plánuje zakoupit nový přístroj pro novorozenecké oddělení. Město proto založilo speciální účet, na nějž je možno přispět libovolnou částkou. Přístroj fototerapie, který lze umístit přímo pod inkubátor, pomůže narozeným miminkům bezpečným způsobem zvládnout novorozeneckou žloutenku.

Novorozenecká žloutenka postihuje až padesát procent novorozenců. „Fototerapii využíváme u dětí předčasně narozených nebo s infekcí, kde prudce stoupající hladina žlutého barviva může způsobit vážné zdravotní postižení. Přístroj umožnuje výrazně zkrátit dobu pobytu novorozeného dítěte na oddělení. Fototerapie, a pro ni typické modré světlo, rozbíjí žluté zabarvení v kůži na formu, která se nemusí zpracovávat v játrech a je vylučována ledvinami,“ vysvětluje primářka dětského a novorozeneckého oddělení Alena Holubová.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Pravidelná modernizace přístrojového vybavení, zvyšování kvality zdravotní péče a poskytovaných služeb patří mezi hlavní priority třebíčské nemocnice. „Velmi mě těší plánované rozšíření léčebné péče o ty nejmenší z nás, a především urychlení jejich návratu do rodinného prostředí,“ oceňuje přínos fototerapie sama ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Veřejnou sbírku určenou na nákup fototerapie založilo město Třebíč v loňském roce. V současné době je na sbírkovém účtu necelých 80 tisíc, přičemž pořizovací cena přístroje je 150 tisíc korun. „Podpořte naši nemocnici, která pomáhá nám všem. Každá částka je důležitá. Peníze můžete poslat na transparentní účet 123-1910080227/0100 nebo použijte QR kód pro jednodušší cestu,“ obrací se na veřejnost mluvčí nemocnice Jitka Mácová a dodává, že nemocnice všem přispěvatelům děkuje.