Vojáci cvičili na africkou misi

foto: army.cz

HRANICE – Do odjezdu mají už jen tři měsíce. Čas se krátí, úkolů přibývá, výcvik přitvrzuje. Vojáci z Hranic a dalších útvarů, mířící na misi na Mali, mají za sebou cvičení na Libavé. Komplexní polní výcvik jim napodoboval to, co je v Africe čeká.

„Posunuli jsme se dál jako jednotka a zároveň jsme si uvědomili, že to celé není jen o náročném výcviku. Musíme se také připravit na odloučení od rodin. To, že už nyní během přípravy nemůžeme trávit čas s blízkými jen potvrzuje, jak důležitá je i psychologická příprava vojáků,“ zdůraznil velitel úkolového uskupení kapitán Tomáš Křížek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Vojáci zajišťovali během cvičení ochranu a obranu základen, plnili úkoly v rámci doprovodů VIP osob nebo evakuace raněných. Vše odpovídalo platným operačním postupům v místě nasazení, od plánování operací, přes vydání bojového rozkazu, až po samotné provedení, reakci na mimořádné situace a zpracování hlášení pro nadřízený stupeň.

Výcvik z velké části probíhal v angličtině. Vojáci totiž museli řešit i situace jako jsou dopravní nehody s civilními vozidly, rozzuřený dav před branou základny nebo jednání s místními vysoce postavenými představiteli.