Kvalita vody se v přírodních koupalištích na Příbramsku a na Kolínsku zlepšila!

Pláž u hráze Orlické přehrady. Ilustrační foto: Honza Groh, CC BY 3.0

STŘEDOČESKÝ KRAJ – V některých přírodních koupalištích Středočeského kraje byly koncem července zjištěny zvýšené obsahy sinic, hygienici kraje vodu klasifikovali stupněm 3 jako zhoršenou kvalitu.  Poslední kontrola koncem minulého týdne ale ukázala zlepšení.

Na základě nových odběrů ve vodní nádrži Orlík – Lavičky Trhovky a Podskalí na okrese Příbram i v koupališti Hradištko na okrese Kolín došlo ke snížení počtu sinic, zvýšené zůstaly hodnoty chlorophylu.

Kvalita vody je v uvedených místech nyní hodnocena stupněm 2 jako voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi. Koupání tak není omezeno.  Dá se ale předpokládat, že vlivem teplého slunečného počasí se může situace opět změnit. Hygienici plánují v tomto týdnu provést další kontrolní odběry.

Doporučení krajských hygieniků

Návštěvníkům všech přírodních koupališť v případě výrazného zeleného zabarvení, které se navíc projevuje při hladině, hygienici doporučují, se vždy osprchovat. Pokud se na hladině vytváří souvislý povlak, takzvaný vodní květ, se koupání nedoporučuje.