V jihlavské nemocnici mají novou ambulanci. Je jediná v kraji a pomůže lidem s problémy močových cest

Foto: Nemocnice Jihlava

JIHLAVA – Specializovanou ambulanci, která pacientům pomůže řešit problémy s močením, otevřela jihlavská nemocnice. Urodynamickou ambulanci mohou navštívit děti i dospělí a pomůže i tam, kde základní urologická vyšetření nedokázala odhalit žádnou příčinu.

Urodynamická ambulance řeší funkční poruchy dolních cest močových. Je určená zejména pro pacienty s únikem moči nebo naopak pro ty, kteří mají problémy s vyprázdněním v případě neurologických onemocnění, včetně úrazů míchy.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Jihlavská urodynamická ambulance je v rámci Kraje Vysočina jediná. Zdravotníci zde pomohou vyřešit trápení všech, kteří mají poruchu s vyprazdňováním a jímáním moči a běžné vyšetření nedokázalo příčinu jejich potíží nalézt. „Tito pacienti obtížně močí, nemohou se úplně vyprázdnit a trápí je úniky moči. V nové ambulanci jim dokážeme pomoci,“ říká primář urologického oddělení Jaroslav Ženíšek.

U velké části pacientů je samozřejmostí i provedení základního urodynamického vyšetření, tzv. uroflowmetrie. Jde o vyšetření, které neinvazivně hodnotí močení a měří průtok moči. Muži mají jednu kabinku, ženy druhou a data jsou přenášena elektronicky. Lékař u počítače tak zjistí výsledky vyšetření obratem.

Současně se v jihlavské nemocnici rozběhla i eletrostimulační léčba těchto funkčních poruch. „Pro tu máme vyškolený personál a jsme schopni vypůjčit elektrostimulační přístroj po zácviku také domů,“ popisuje primář Jaroslav Ženíšek.

Jak nová urodynamická ambulance se špičkovým vybavením, tak i obnova zařízení všech urologických ambulancí vznikly za podpory vedení nemocnice a hlavně díky sponzorských darům přesahujícím 1 milion korun.