Fakultka začne testovat na covid pomocí kloktacích sad

OLOMOUC – Nepříjemné proceduře odběru vzorků stěrovou tyčinkou se budou moci od úterý 17. srpna vyhnout zájemci, kteří na vyšetření na přítomnost COVID-19 zamíří do Fakultní nemocnice Olomouc. Největší zdravotnické zařízení na střední Moravě totiž do běžné praxe zavádí odběr vzorků prostřednictvím sady GARGTEST, která je založená na principu kloktání dutiny ústní a hltanu.

„Části klientů je značně nepříjemný samotný průběh odběru vzorků, tedy invazivní využití stěrové tyčinky v nosohltanu. Některé dokonce tento typ odběrů přímo odrazuje. Jsme proto rádi, že můžeme nabídnout alternativní způsob,“ uvádí náměstkyně ředitele FN Olomouc pro nelékařské oboryAndrea Drobiličová, která má činnost odběrového místa v kompetenci.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Příprava prostor určených k odběrům trvala necelý týden. „Vedle stávajícího odběrového místa jsme nechali přistavit dvě unimo buňky, které byly napojeny na inženýrské sítě, aby bylo možné zajistit komfort a bezpečí při této technice odběru,“ dodává Andrea Drobiličová.

Rezervovat odběr kloktací sadou si lze v rezervačním kalendáři FN Olomouc na webu covid.fnol.cz. Osoby, které jsou účastny veřejného zdravotního pojištění v České republice, mají stejně jako v případě odběru výtěrem z nosohltanu nárok na dva testy měsíčně zdarma. Odběrové místo se nachází v budově F v areálu Fakultní nemocnice Olomouc.