Hasiči museli zasahovat u pěti požárů, při jednom z nich došlo ke škodě za půl milionu korun

foto: HZS Královéhradeckého kraje (Kuks)

KRÁLOVÉHRADECKO – Požár motorky, špatně uhašené ohniště, ohněm pohlcené strniště a lis na balíky slámy, i takové byly zásahy profesionálních a dobrovolných jednotek od minulého pátku do neděle.

Na Hradecku došlo k jednomu zásahu hasičů u požáru. V Neděli, krátce po půl šesté odpolední, došlo k zahoření motocyklu, v Kydlinovské ulici v Hradci Králové. Na místo museli vyrazit profesionální hasiči z centrální stanice a dobrovolná jednotka z Plácek. Jednotkám se velmi rychle podařilo požár lokalizovat a naprosto zlikvidován byl těsně před šestou hodinou. „Příčina události je předmětem vyšetřování, škoda byla stanovena asi na 30 tisíc korun. Uchráněné hodnoty představují asi 70 tisíc korun,“ říká mluvčí hasičů Martina Götzová.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Na Jičínsku zasahovali hasiči také při jedné události. V pátek hořelo v Miletíně. Dvacet minut před druhou hodinou odpolední přispěchali profesionální hasiči z Hořic a místní dobrovolná jednotka ke špatně uhašenému ohništi, které značně doutnalo. Jednotky vše rychle uhasily a vrátily se zpět na stanice.

Na Rychnovsku došlo ke dvěma požárům. V pátek hořelo, v Solnici, krátce před půl čtvrtou odpolední. Pět hasičských jednotek bylo zalarmováno zlikvidovat ničivé plameny ohně, který pohltily strniště a lis na slámu. „Uvnitř lisu zůstaly balíky slámy, kde byla stále skrytá ohniska požáru. Pomocí navijáku balíky z lisu hasiči vytáhli, dohasili je i samotný zemědělský stroj, pole bylo zaoráno traktorem s pluhem. Likvidaci události ohlásil velitel zásahu kolem 16:15 hod.“ říká k události mluvčí hasičů.  Plameny napáchaly škodu za zhruba půl milionu korun, hasiči ochránili hodnoty představující asi 1,2 milionu korun. Požár pravděpodobně vznikl buď kvůli technické závadě, nebo vniknutí cizího předmětu do rotoru. Na místě události zasahovali profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou, HZSP ŠKODA Kvasiny a dobrovolná jednotka ze Solnice.  Profesionální hasiči z Dobrušky a dobrovolní hasiči z Rychnova Nad Kněžnou byli odvoláni po cestě k zásahu.

V sobotu bylo pro změnu zapotřebí čtyř jednotek hasičů v Borohrádku, u požáru lesní hrabanky na ploše asi 6×3 m. Událost byla nahlášena krátce před šestou hodinou odpolední. Profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou, dobrovolné jednotky z Borohrádku a Čermné nad Orlicí, za pomoci profesionálních hasičů z Holic, kteří přijeli z pardubického kraje, hasili požár dvěma vodními proudy a okolí ohniska požáru obkopali.

Na Trutnovsku došlo v sobotu k požáru v obci Kuks, konkrétně v části Kašov. Krátce po páté hodině odpolední museli k ničivým plamenům ohně, které řádily na poli vyrazit tři hasičské jednotky. Ohněm byla zasažena plocha zhruba 100×30 m. Díky příznivě foukajícímu větru, který vanul od nesklizené části pole, a dobře zvládnutému hasebnímu zásahu se oheň šířil pouze po strništi. Požár se tak naštěstí obešel bez škody na majetku, za to uchráněné hodnoty představují asi 40 tisíc korun. K zahoření došlo pravděpodobně díky jiskře od drtiče slámy kombajnu, do něhož se mohl dostat cizí předmět, jako například kámen, kus železa apod. Při požáru zasahovali profesionální hasiči ze Dvora Králové nad Labem a dobrovolné jednotky Kus a Žireč.