„Hoří tu jinak než u nás, ale požáry jsou pod kontrolou a není čeho se bát,“ popisuje Češka, jež cestuje po řeckém Peloponésu

Foto: Markéta S.

Kombinace extrémních teplot a silného větru – přesně to je důvod ničivých požárů, které v posledních dnech sužují Řecko. Řecké úřady jich evidují desítky a oheň postoupil i do okolí bájné Olympie a také hlavního města Atén. Požáry trápí zejména pevninskou část území, kde již byly dle médií evakuovány také desítky obcí. Kvůli silnému větru je navíc oheň doslova nevyzpytatelný. Média pak referují, že se jedná o nejrozsáhlejší požár za posledních 30 let, který již spálil na 60 tisíc hektarů půdy. Plameny připravily mnoho lidí o domovy, shořely lesy, pole, olivové háje. Jak situaci vnímá Markéta S., která aktuálně tráví s rodinou léto na Balkánském poloostrově?

Markéto, z médií lze soudit, že Řecko zasáhla obrovská katastrofa – až by bylo možné nabýt pocitu, že celou zemi pohltily plameny. Vy cestujete v oblasti Peloponésu, můžete popsat situaci z vašeho pohledu?

Řekla bych, že právě to, co prezentují média, se místy od reality docela odchyluje – četla jsem v českých médiích, že hoří na Peloponésu sedmdesát procent lesa, my tu cestujeme již více jak měsíc, ale rozhodně nemůžu říct, že by tady bylo nějaké „ohnivé peklo“. Ano, lokální požáry tu jsou, ale jsou pod kontrolou. Ono se tu hlavně nejedná o nic ojedinělého, takže Řekové jsou vlastně „připraveni“. Viděli jsme třeba drobný požár nad Olympií, ale byl kontrolovaný – ohraničený.

Jak si představit „kontrolovaný požár“, když dle informací jsou požáry kvůli větru naprosto nepředvídatelné?

Třeba nad Olympií jsou postavené věže, ze kterých stříká voda a ochlazuje stromy. Lokálně se lidé organizují, v obcích vznikala dle potřeby krizová centra. Také okolí památek je zavlažované. Samozřejmě, že okolní kopce opravdu shořely a jsou naprosto černé, ale vyloženě na vyhořelé obce jsme nenarazili. A co se týká větru, to je obecně problém. Když totiž vítr přijde, je skutečně silný – a pak záleží na tom, kterým směrem vane. Třeba česká jednotka hasičů, kteří sem vyrazili na pomoc, to popsala velmi přesně – hoří tu úplně jiným způsobem než u nás. Kvůli extrémním vedrům je požár velmi rychlý a silný vítr přispívá k tomu, že se oheň také rychle šíří. Ale jak jsem již říkala, i když letos jsou požáry rozsáhlejší, není to pro Řeky nic, s čím by se již nesetkali.

Osobně jsem ale narazila na řadu výpovědí Řeků, kteří vyjadřovali poměrně silnou kritiku na adresu vlády, že nezasáhla včas…

Řecky sice nemluvím, ale když jsem si s místními povídala anglicky, zejména starší generace je opravdu rozčarovaná právě z toho, že zásah přišel pozdě. Ale mnozí spíše jen opakují to, co čtou v novinách a vidí v televizi. To, co opravdu místní kritizují, je nedostatečná prevence před požáry. V Řecku totiž hoří často, všichni to vědí, ale vláda např. k monitoringu situace nevyužívá drony ani žádné jiné moderní technologie.

Vzhledem k situaci – je na pevninské části Řecka aktuálně turisticky bezpečno?

Rozhodně, před pár dny jsme byli v Mykénách, bylo opravdu velké vedro, ale všude byly hasičské jednotky připravené zasáhnout. Stejné to bylo i v Aténách. Funguje tu navíc alespoň systém upozorňujících SMS zpráv, v nichž je vždy uvedeno, které oblasti se budou evakuovat – takže opravdu není čeho se bát.

Nepojí se k požárům také nějaká omezení? Třeba uzavřené památky…

Po dva dny byla uzavřena archeologická naleziště v Olympii, jinak jsme na žádná další omezení nenarazili. Když někde hořelo, stáli na místě policisté a nepustili nás z bezpečnostních důvodů dál. Ale minimálně z naší zkušenosti mohu říct, že všechny památky a turistické atrakce jsou otevřené. A turistů je tu poměrně málo.

Bylo by tedy možné říct, že požáry jsou sice tragické a připravily řadu lidí také o živobytí, ale rozhodně by se nemělo jednat o důvod, proč se do Řecka aktuálně bát jet/letět?

Z mého pohledu je pro Řeky větší tragédie než požáry právě odrazení turistů, kteří buď odjedou, nebo vůbec nepřijedou. Když jsme byli v oblasti, kde hořelo, v hotelu jsme byli úplně sami. Jediný „problém“, na který jsme narazili, byl, že po odjezdu jsme měli kouřem načichlé oblečení – protože kouř lokálně zůstává. Ti, kdo se nenechají odradit, si tu ale užijí úplně poklidnou dovolenou.