V problematickém Račíně se demolují poslední tři domy

Foto: město Kroměříž

KROMĚŘÍŽ – Zbývající tři obytné budovy v lokalitě Račín jdou k zemi. Kroměřížská radnice tam zahájila demolici poté, co se v květnu letošního roku přestěhoval poslední z nájemníků. U konce by měla být letos v listopadu.

Radnice předala staveniště firmě MORKUS Morava z obce Lazníky na Přerovsku. Ta nabídla cenu 1,03 milionu korun. „Oproti projektu tak město ušetřilo zhruba 3,4 milionu korun,“ poznamenal místostarosta Karel Holík.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Soužití starousedlíků a obyvatel sociálních bytů na Račíně bylo dlouhodobě problematické. Místní si stěžovali na hluk i chování nájemníků k nim i k jejich majetku. Demolice prvních objektů na Račíně začala v roce 2018, kdy šly k zemi dva obytné domy a jedna technická budova. O rok později odborná firma odstranila dvě hospodářské budovy, které dříve bývaly nelegálně obývány. „Neplatiči do těchto objektů natahovali elektřinu kabely z obytných budov, což neodpovídalo bezpečnostním normám. V lokalitě žily desítky lidí, většina nelegálně či bez placení nájmu,“ přiblížil tehdejší stav mluvčí radnice Jan Vondrášek.

V lokalitě žily desítky lidí, většina nelegálně či bez placení nájmu. Radnice platící nájemníky přestěhovala jinam, neplatiče město řešilo soudně, včetně vyklizení bytu s pomocí exekutora. „Račín by měl být jasným příkladem pro všechny obyvatele městských bytů, kteří si neplní své povinnosti. Neplatiče tolerovat nebudeme,“ zdůraznil starosta Jaroslav Němec.

Kroměříž bude nyní rozhodovat o budoucím využití lokality. Jednou z možností je prodej pozemků pro individuální bydlení.

Foto: město Kroměříž
Foto: město Kroměříž