Archeologové objevili na náměstí ve Valašském Meziříčí barokní kašnu

Foto: město Valašské Meziříčí

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Valašskomeziříčské náměstí vydalo další poklad. Archeologové tu objevili základy kašny z poloviny 17. století. Dosud o ní památkáři věděli jen z písemných pramenů.

Na kašnu poblíž sochy sv. Floriána narazili odborníci tento týden v jižní části náměstí. „První písemná zmínka z roku 1615 o ní doslovně říká: ‚Uvedena voda do kašny, ale kašna nedržela vody, musela se znovu spravovat.’ Podle jiného zápisu provedl tuto opravu kameník Jan Foncun,“ přiblížil městský památkář Petr Zajíc.

Přesné datum zániku kašny už ale neznáme. „Víme však, že ji nahradila socha svatého Floriána z roku 1747. Ta dnes stojí o několik metrů dál, ale pozůstatky zřejmě jejího původního podstavce se podařilo nalézt nad základem kašny,“ dodává Zajíc. Archeologové objevili také část dřevěného kanálu, který vodu z kašny odváděl.

Náměstí už vydalo pozůstatky barokní dlažby i stavby ze 16. století

Záchranný archeologický průzkum odstartoval v půli července kvůli plánované revitalizaci náměstí. Už od začátku prací tu odborníci naráží na jeden objev za druhým. „Již dříve jsme po odkrytí svrchní vrstvy centrální části narazili na barokní valounovou dlažbu z druhé poloviny 17. a začátku 18. století. V hloubce 40 centimetrů pod ní se pak v severozápadní části náměstí nacházely fragmenty stavební konstrukce zřejmě ze 16. století,“ popisuje Samuel Španihel, archeolog Muzea regionu Valašsko.

Výzkum bude probíhat spolu s revitalizací náměstí do konce července příštího roku. Po rekonstrukci se místní dočkají nové zeleně a stromů po obvodu, povrchů z přírodního kamene a nového mobiliáře. „Přibude fontána, pítko, ale také časová osa v centrální ploše. Náměstí bude přístupnější a bezpečnější pro chodce. Vzniknou zde odpočinkové zóny s ostrůvky zeleně a restaurační zahrádky budou mít jasně vyčleněné plochy. Na náměstí zůstane také tradiční vánoční strom,“ vylíčil mluvčí radnice Jakub Mikuš.

Foto: město Valašské Meziříčí
Foto: město Valašské Meziříčí
Foto: město Valašské Meziříčí
Foto: město Valašské Meziříčí
Foto: město Valašské Meziříčí
Foto: město Valašské Meziříčí