Domácnosti čeká růst cen energií, co s tím?

Vyšší výdaje za energie pro domácnosti jsou nevyhnutelné. Ceny elektřiny či zemního plynu rostou již několik měsíců v řadě, v blízké budoucnosti pak nelze očekávat zvrat tohoto trendu spíše naopak, energie budou dále zdražovat. Účty za příští topné sezóny se tak mohou zvyšovat o tisíce korun! S ohledem na fakt, že napříč Evropou se jako lavina šíří zdražování, omezování či dokonce zákazy užívání neekologických zdrojů tepla a naopak, je vhodná doba přehodnotit, z jakého zdroje získáváte teplo pro vaši domácnost.

Novinové titulky v západní a střední Evropě čím dál častěji plní informace o rekordních cenách elektřiny či zemního plynu pro domácnosti, stejně jako zvýšených nákladech na teplo, které nás čeká s dalším odklonem od fosilních paliv.

Vývoj cen zemního plynu v uplynulých 12 měsících

Zdroj: https://markets.businessinsider.com/commodities/natural-gas-price, data k 20.7.2021

Výrazně snížit negativní dopady růstu cen energií lze prostřednictvím tepelných čerpadel, zdroje tepla, na jehož pořízení je dokonce možné získat dotaci od státu. Tepelná čerpadla poskytují svým majitelům tyto hlavní výhody:

  • Nezávislost na dodávkách a cenách fosilních paliv. Tepelná čerpadla odebírají zdroj pro výrobu tepla ze svého okolí, ať už se jedná o geotermální teplo či venkovní vzduch.
  • Dlouhodobě nízké ceny tepla s ohledem na fakt, že venkovní vzduch i geotermální energie jsou k dispozici zdarma v neomezeném množství.
  • Absence nutnosti skladovat palivo.
  • Schopnost zajistit dostatek tepla bez ohledu na aktuální povětrnostní podmínky.
  • Dlouhá očekávaná životnost. K prvnímu masivnímu rozšíření tepelných čerpadel v Evropě došlo v 70. letech minulého století. I v drsných podmínkách Skandinávie čerpadla dokáží fungovat spolehlivě desítky let.

Tepelná čerpadla lze využít u všech typů nemovitostí, najdete je jako zdroj tepla pro budovy o velikosti lodního kontejneru i nemovitostí s velmi vysokou spotřebou tepla a teplé vody, např. nemocnice, hotely, obchodní centra. V závislosti na velikosti budovy, objemu spotřebovaného tepla, požadavku na dodávkách chladu apod. se liší i typ užívaného čerpadla. Univerzálně vhodné zařízení neexistuje a výběru tepelného čerpadla je tak třeba věnovat vysokou pozornost a pečlivost tak, abyste si skutečně pořídili zařízení, které dokáže levně a spolehlivě uspokojit vaše nároky. Začít s výběrem můžete např. v tomto jednoduchém průvodci výběrem tepelného čerpadla: https://www.cerpadla-ivt.cz/cz/pruvodce-vyberem-tepelneho-cerpadla