KORONAVIRUS: O uznávání protilátek stále není jasno, od září zpoplatněné testování pod palbou kritiky

Zdroj: pixabay

Česko – Ke čtvrtečnímu mimořádnému jednání vlády se upírala pozornost zejména vzhledem k tomu, že se měla konat také schůzka odborníků týkající se možnosti uznávání protilátek proti koronaviru jako další možnosti prokázání bezinfekčnosti. Nakonec ale ministr zdravotnictví Vojtěch jen na následné tiskové konferenci potvrdil, že testování na koronavirus již nebude od září pro většinu obyvatel zdarma. Právě tento plán přitom mnozí kritizují…

Komu budou testy hrazeny i od září?

Počínaje prvním zářím přestanou zdravotní pojišťovny hradit testy na koronavirus většině osob nad 18 let. Výjimku budou mít pouze ti, kteří mají nedokončené očkování a také ti, kdo se nemohou nechat očkovat ze zdravotních důvodů. K prokázání této skutečnosti pak bude nutná lékařská zpráva od lékaře kterékoliv odbornosti. Ačkoliv tento plán je samozřejmě pod palbou kritiky vzhledem k tomu, že řadu lidí od testování odradí a hrozí tak, že šíření epidemie se opět vymkne kontrole, původně vláda dokonce zamýšlela zpoplatnit testy pro všechny nad 12 let, kdo se mohou nechat očkovat.

Zaplatit testy si tak budou muset např. ti, kdo se budou chtít zúčastnit sportovních či kulturních akcí, ti, kdo budou chtít cestovat do a ze zahraničí ale samozřejmě i ti, co se musí z jakýchkoliv důvodů testovat preventivně. Naopak žáci a studenti, kteří budou na počátku září ve třech vlnách testováni ve školách, se těmito testy budou moci prokazovat např. i při volnočasových aktivitách apod. Zpoplatněny ale nebudou testy na koronavirus v případě, že na ně člověka pošlou hygienici nebo lékař.

Protilátky a třetí dávka očkování

O tom, zda jako doklad bezinfekčnosti bude možné využít také protilátky, však zatím vláda nerozhodla a v jednáních s odborníky má v plánu pokračovat. Totéž pak platí i pro případné podávání třetí dávky vakcíny. Rozhodnuto by v tomto případě ale mělo být nejpozději do konce srpna. „Zatím to skutečně vypadá tak, že bychom aplikovali třetí dávku primárně pro ohrožené skupiny,“ uvedl Vojtěch. Jedna by se tedy mělo především o osoby se zhoršenou imunitou. Třetí dávka pro celou populaci naopak minimálně zatím není dle Vojtěcha předmětem jednání, pokud by přeci jen mělo ke kompletnímu přeočkování dojít, jednalo by se opět o proces rozdělení do jednotlivých fází.