Lékaři v Jihlavě léčí nádory novou metodou. Pomáhá jim elektřina

Foto: Nemocnice Jihlava

JIHLAVA – Novou metodu pro pacienty s nádory využívají lékaři v jihlavské nemocnici. Elektrický výboj, který dokáže zničit nádorové ložisko během pár minut, se hodí pro všechny typy nádorů. Zákrok může pomoci i v případě, kdy jsou jiné metody vyloučené.

Termoablace a radiofrekvenkční ablace pracuje na principu tepla, kdy je nádor odstraněn tepelným spálením nebo mikrovlnou. „Představme si třeba vajíčko, kdy se bílek vařením srazí. To stejné se děje i v našem těle, kdy teplem pomocí této metody spálíme nádor. To stejné je u mikrovln, opět vysílají teplo,“ popisuje primář oddělení zobrazovacích metod Jiří Neubauer.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Elektrokonvulzivní terapii zná většina lidí jako elektrošoky. Díky elektrickému výboji dojde ke zničení buněk a nevytváří se teplo, což je hlavní výhoda. „Složité u elektroporace je, že se musí zavést pacientovi alespoň dvě jehly, kdy vzdálenost mezi nimi musí být nejméně jeden a půl centimetru a nejvíce dva centimetry od sebe. Pokud je nádor větší, musí se zavést jehly tři,“ říká primář.

Toto tepelné odstranění nádoru se ale nemůže využít vždy. „Pokud obsahuje tumor více tekuté složky, tak se začne vařit a může dojít k nepříjemným komplikacím, například k jeho prasknutí. Stejně tak, pokud se nádor nachází u střeva, může dojít k jeho poškození,“ vysvětluje primář Neubauer.

Oddělení spolupracuje s onkology a chirurgy

Výboj o síle tři tisíce voltů probíhá v nanosekundách. Pacient je v celkové anestezii, takže je velice důležitá spolupráce oborů. „Pacient musí být v relaxaci, což je zásadní úkol anesteziologů. Zákrok trvá krátce, třeba jen tři minuty. Vhodný je pro všechny typy nádorů. Nejčastěji ledvin, jater nebo plic,“ dodává primář Neubauer.

Lékaři z oddělení zobrazovacích metod spolupracují i s dalšími specialisty, zejména s onkology a chirurgy. Aktuálně má v jihlavské nemocnici tento zákrok za sebou pacient s nádorem na ledvině a dle slov primáře Jiřího Neubauera se mu daří dobře.