Slovácké slavnosti vína budou! Přípravy jsou v plném proudu

Kromě centra města se návštěvníci slavností mohou vydat i do skanzenu Rochus. Foto: archiv skanzenu Rochus

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Další rok ve znamení covidu tentokrát nenaruší největší lidovou oslavu vína a folkloru na Uherskohradišťsku. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek se uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. září i s jarmarkem, slavnostním průvodem a vystoupením folklorních souborů. To vše za dodržení nutných protiepidemických opatření.

Slavnosti s vínem a radostí

Oslavy, vína, folkloru, tradic a řemesel ovládnou celé historické centrum města a parky. Po oba dny se představí desítky vinařů, tanečních a hudebních skupin a své brány otevřou památná místa, a to i ta, která jsou během roku běžně uzavřena.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

První ochutnávky vína vypuknou už v pátek 10. září. Na Masarykově náměstí bude připraven Vinný stan s ochutnávkou regionálních vín a cimbálovou muzikou Bálešáci. Slavnostní zahájení Dnů evropského dědictví začne v 19:00 a o hodinu později odstartují celé slavnosti. Po oficiálním úvodu čeká diváky folklorní tanečně-hudební pořad VUS Ondráš s názvem Ondrášovské putování.

Podle organizátorů by se měl uskutečnit i slavnostní průvod krojovaných, kvůli nutnosti prokázání bezinfekčnosti ale ještě není jasné, v jakém rozsahu. Letošní průvod ponese název „Slavnosti s radostí“.

Oblíbený Hradišťský jarmark ovládne Masarykovo i Mariánské náměstí. Svou nabídku představí desítky výrobců a prodejců, chybět nebude ani skvělé jídlo o pití.

Foto: město Uherské Hradiště

Hudební program

Pořadatelé počítají s tím, že v průběhu obou dnů se opět představí řada folklorních souborů, cimbálových muzik, sborů či dechových kapel. Příznivci lidové hudby se setkají například s dechovými hudbami Blatnička, Boršičanka, Vlčnovjanka, Stříbrňanka, nebo s cimbálovkami CM Cifra, CM Sudovjan, CM Pentla, CM Ohnica, CM Včelaran, CM Kunovjan, CM Bálešáci, CM Jaroslava Čecha, CM Mladí Burčáci, CM Stanislava Gabriela a mnohými další, kteří vystoupí v jednotlivých pořadech či v programech mikroregionů.

Kromě toho má tradiční koncert připravený legendární Hradišťan, představí se i klezmerová skupina Capella, příznivci barokní hudby se mohou těšit na barokní kvintet Delizie Musicali se sopranistkou Lucií Rozsnyó či na vystoupení smíšeného komorního sboru Canticum Camerale. V průběhu slavností vystoupí také Duo Draž (Lubomír Graffe a Jaromír Žižka), slovenská zpěvačka Sima Magušinová s kapelou nebo zpěvačka world music Vesna. Děti se mohou těšit na oblíbenou kapelu Pískomil či na dětské kočovné divadélko Kyjov, dospělé diváky pobaví Divadelní spolek J. K. Tyla svou inscenací Slovácko sa súdí.

Každoročně je velmi populární nedělní etnografický program o krojích a zvycích, který se koná na Kolejním nádvoří v bývalé jezuitské koleji. Letos se krojová přehlídka s názvem V Hradišti zvónijú, všeci sa strójijú zaměří na kroje přelomových okamžiků života. Po řece Moravě opět po celý víkend poplují Muzikantské lodě Danaj a Morava, na kterých se představí skupiny Děvčice a Venca´s Group.

Jedním ze stanovišť Slováckých slavností vína a otevřených památek bude opět Park a skanzen Rochus, kde se v sobotu uskuteční pásmo pořadů ve skanzenu s názvem Aj ty svatý Rochu, daj nám vína trochu. Na Rochus bude v uvedenou dobu zajištěna kyvadlová doprava – autobusové nádraží Uherské Hradiště – nástupiště č. 26.

Foto: město Uherské Hradiště

Dny evropského dědictví letos odstartují v Uherském Hradišti

Dny evropského dědictví se konají každý rok v září, v České republice v letošním roce ve dnech 10. až 19. září. Jejich cílem je zpřístupnit nejširší veřejnosti nejzajímavější památky a to i ty, které nejsou běžně přístupné. V Uherském Hradišti proběhne v pátek 10. září národní zahájení této celostátní akce s účastí mnoha významných hostů

Po celý víkend 11. – 12. září bude otevřeno celkem 23 objektů. Většina z nich zůstane přístupná po oba dny, v několika vybraných provedou návštěvníky studenti uherskohradišťského gymnázia a v neděli se některé na historické objekty a prostory rozezní hudbou. Uzavřený zůstane areál místní věznice.

Střední uměleckoprůmyslová škola si na sobotu i neděli v 13:00 a v 15:00 připravila komentované prohlídky bývalého justičního paláce, v neděli návštěvníky pozve Umprum kavárna a děti se mohou těšit na odpolední workshop. Odloučené pracoviště Franklovka na třídě Maršála Malinovského vydá svědectví o své pohnuté historii v 10:00.

O historii města se zájemci dozvědí, pokud se vydají na některou z nedělních prohlídek, vybrat si mohou ze dvou dopoledních (v 9:00 a v 11:00) a dvou odpoledních (v 14:00 a 16:00). Začátek prohlídky je vždy u Matyášovy brány v parku Jezuitská zahrada.

Pokud návštěvníci zatouží po procházce se zajímavým cílem, mohou se vydat do Mařatic do kaple sv. Rocha nebo do Parku a Skanzenu Rochus, kde bude v sobotu komponovaný program a neděli volné prohlídky s oživenými expozicemi v duchu slováckých tradic. V neděli odpoledne bude možné navštívit i kostel Nanebevzetí Panny Marie na hřbitově.

Foto: město Uherské Hradiště

Protiepidemická opatření

Kvůli nutnosti prokázání bezinfekčnosti bude v parku Jezuitská zahrada umístěno mobilní odběrové místo pro testování na Covid-19. Kapacity pro diváky (do 3000 osob) se mohou obsadit účastníky, kteří splňují OTN (očkované osoby, testované osoby, osoby s prodělanou nemocí). Proto bude nutné, aby se návštěvníci při vstupu do těchto prostor prokázali certifikátem o očkování, negativním testem nebo potvrzením o prodělaném onemocnění Covid-19. V takovém případě dostanou pásku, která je oprávní také ke vstupu do dalších prostor s omezenou kapacitou diváků. Pro lepší kontrolovatelnost se letos výjimečně některé programy a pořady přesunuly ze Smetanových sadů do Bastionu.

Organizátoři se i nadále zabývají uspořádáním slavnostního průvodu, jarmarku, počtem a rozmístěním stánků, obsazením jednotlivých stanovišť a splněním veškerých podmínek plynoucích z aktuálně platných nařízení.

Seznam otevřených památkových objektů

Františkánský klášter, Velehradská třída, so i ne 9:00 – 17:00
Suterén františkánského kláštera, Velehradská třída, so i ne 9:00 – 17:00
Jezuitská kolej, Masarykovo náměstí, so i ne 9:00 – 17:00
Reduta, Masarykovo náměstí, ne 9:00 – 17:00
Kostel Františka Xaverského, Masarykovo náměstí, so 9:00 – 17:00 ne 13:00 – 17:00
Kostel Zvěstování P. Marie, Františkánská ulice, so 9:00 – 17:00 ne 13:00 – 17:00
Kaple sv. Šebestiána, Palackého náměstí, so i ne 9:00 – 17:00
Kaple sv. Alžběty, Vodní, so i ne 9:00 – 15:00
Radnice, Masarykovo náměstí, so i ne 9:00 – 17:00
Bývalý justiční palác, Všehrdova, so i ne 9.00 – 17.00
Franklovka č.p. 368, Malinovského třída, ne 10:00 – 12:00
Slovácké muzeum, Smetanovy sady, so i ne 9:00 – 17:00
Galerie Slováckého muzea, Otakarova, so i ne 9:00 – 17:00
Fara – farní zahrada, Masarykovo náměstí, so i ne 9:00 – 17:00
Knihovna B. B. Buchlovana, Velehradská třída, so i ne 9:00 – 17:00
Portal, Masarykovo náměstí, so i ne 9:00 – 17:00
Kino Hvězda, náměstí Míru, so i ne 10:00 – 15:00
Gymnázium, Velehradská třída, so i ne 9:00 – 17:00
Sokolovna, Tyršovo náměstí, so 9:00 – 17:00
Barokní opevnění, Kollárova ulice, trvale
Výšina sv. Metoděje, Sady, trvale
Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Mařatice, ne 13:00 – 17:00
Kaple sv. Rocha, Nad vinohrady, so 14:00 – 18:00 ne 9:00 – 17:00
Skanzen a Park Rochus, Jarošov, so 14:00 – 18:00 ne 9:00 – 17:00