Valašské Klobouky oživí stovky nových stromů, keřů a tisíce květin

Výsadba přibude na Cyrilometodějské ulici. Foto: město Valašské Klobouky

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Ulice podél hlavního silničního tahu Valašskými Klobouky rozzáří nové stromy a květiny. Zazelená se i prostranství kolem smuteční síně. Do výsadby se navíc mohou zapojit sami obyvatelé.

Doposud největší obnova zeleně ve Valašských Kloboukách začne v následujících dnech na ulici Cyrilometodějská a Brumovská. Začne se s výsadbou trvalek a keřů, na podzim se bude pokračovat sázením stromů. „Vysadí se více než stovka listnatých stromů, tři sta solitérních a dalších sedm set nízkých keřů, bezmála čtyři tisíce kusů pokryvných rostlin a na osm a půl tisíce kusů trvalek a cibulovin,“ popsala starostka Eliška Olšáková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Zeleň ve městě doplní lípy, ořešáky, javory nebo buky. Z keřů se objeví zimolez, brslen či svída, z trvalek šalvěj, třapatka či řebříček. Na jaře pak potěší kvetoucí cibuloviny jako tulipány, narcisy a okrasné česneky.

Do podzimní části výsadby se může zapojit i veřejnost. „Plánujeme, že v Brumovské a Hřbitovní ulici přizveme k účasti také občany. Zájemci, kteří by rádi například při nějaké své příležitosti symbolicky vysadili strom, se nám mohou už teď hlásit na podatelně městského úřadu a v infocentru. Podle postupu prací budeme konkrétní termín upřesňovat,“ uvedla Eliška Olšáková.

Okolí smuteční síně. Foto: město Valašské Klobouky

Rozkvetou ulice i okolí smuteční síně

Na Cyrilometodějské ožijí pásy zeleně mezi chodníky a ploty domů i před vstupem do ekoparku, kde přibude 12 listnáčů. Zkrášlení se dočkají křižovatky při výjezdu ze sídliště Palackého, z ulice Školní, od polikliniky nebo prostranství okolo křižovatky s ulicí Nádražní. Oživí se i zelený pás v ulici Československé armády a křižovatka s ulicí Brumovskou, kde plochu doplní stromy a keře. Naváže výsadba trvalek, cibulovin a keřů podél chodníků. Na úrovni bytového domu č. p. 529 se plánuje větší úprava současné plochy, některé jehličnaté stromy budou nahrazeny a zeleň obohatí keře a kvetoucí trvalky. V okolí autobusové zastávky za středním odborným učilištěm a okolo tamního parkoviště pak porostou keře a 19 nových stromů.

Nakonec se zahradníci vrhnou na ulici Hřbitovní. „Protože se v lokalitě pod smuteční síní zamýšlí nové parkoviště, zahrnuli jsme tady sídelní zeleň v takové podobě, která bude vyhovovat chystanému řešení pro parkování vozidel. Celkem se vysází 35 nových stromů a chybět nebudou ani okrasné keře a trvalky,“ přiblížila Eliška Olšáková.

Zkrášlení veřejného prostoru vyjde na 3,8 milionu korun, a to včetně územní studie, projektové dokumentace a následné tříleté péče. Projekt z 85 procent uhradí dotace z Operačního programu Životního prostředí.

Lokalita v ulici Brumovská. Foto: město Valašské Klobouky