Stavba vodopádu v olomouckém parku má zpoždění, město reaguje na kritiku projektu

OLOMOUC – Znovuobnovený vodopád v Bezručových sadech v Olomouci měl být spuštěn se začátkem letní etapy květinové výstavy Flora Olomouc. Zatím ale není v provozu. Řada lidí také projekt kritizuje, zhotovitel stavby ale namítá, že je potřeba počkat až na hotový výsledek.

Znovuobnovený vodopád v parku v centru města pod hradbami měl být oficiálně spuštěn se začátkem výstavy Flora Olomouc, zatím je ale stále nefunkční. „Nestalo se tak proto, že v průběhu realizace došlo ještě k určitým dodatečným úpravám projektu, zejména estetickým úpravám, narazilo to i na problémy s dodavateli,“ uvedl pro Českou televizi mluvčí olomouckého magistrátu Michal Folta. Radnice tvrdí, že vodopád by měl být hotový nejpozději do konce září. Záležet však bude i na situaci na trhu se stavebninami.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Projekt samotný má však i řadu odpůrců. Kritici poukazují například na neestetiku vodopádu na hradbách. Spolek Za krásnou Olomouc také zkritizoval to, že u stavby nebyl architekt. Město ale kritiku odmítá, protože stavba podle něj ještě neskončila. Výstaviště Flora, které je zhotovitelem stavby, namítá, že je třeba počkat na kompletní výsledek. Například elektroskříň je provizorní a počítá se s jejím provedením skrytým pod zemí. Také potrubí, které vede vodu nahoru na skálu, bude prý vypadat zcela jinak.

Původní vodopád vznikl v Bezručových sadech v roce 1965 jako zpestření květinových výstav Flora Olomouc. Byl však v provozu pouze o floristických výstavách a v létě o víkendech. Město nyní počítá s častějším fungováním vodopádu. Náklady na jeho stavbu jsou celkem 1 769 000 korun. Tato relativně nízká cena je možná jen díky velké vstřícnosti dvou místních firem. Sigma Group věnovala vodopádu jako sponzorský dar výkonné čerpadlo, a stavební firma IDS Olomouc téměř o polovinu snížila cenu stavebních prací, rovněž formou sponzorského daru. Jinak by obnova vodopádu byla výrazně dražší.