Rottrová, či Kněžíková? Vychází kniha Vladimíra Pustówky o osobnostech spjatých s Bohumínem

Foto: Jana Končítková

BOHUMÍN – Na svůj slavnostní křest se připravuje kniha Vladimíra Pustówky o dvanácti bohumínských osobnostech kulturní sféry, které jsou neodmyslitelně spjaty s Bohumínem. Autor v knize vyzpovídal například legendární zpěvačku Marii Rottrovou, populární herečku Terezu Bebarovou či slavnou operní pěvkyni Kateřinu Kněžíkovou. Křest se chystá na září.

„Jde o výběr osobností, do jejichž života Bohumín výrazně zasáhl. Někteří se tu narodili, jiní sem přišli později kvůli studiu či práci. Všichni jsou naprosto úžasní a dobrosrdeční lidé, kteří mi ve všem ochotně vyšli vstříc,“ uvádí autor s tím, že třeba Marie Rottrová jej pozvala dokonce k sobě domů.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Některé rozhovory v knize musely kvůli pandemii koronaviru z velké části proběhnout korespondenční formou. „Díky tomu mi básník Vít Slíva, který je držitelem prestižní ceny Magnesia Litera, psal e-maily ve verších a ještě je prokládal latinskými citáty,“ říká dále autor publikace.

Na vydání knihy se podílela celá řada známých bohumínských jmen. Titulní fotografii pořídil významný lezecký fotograf Petr Piechowicz, o finální vzhled knihy se zasloužila dlouholetá knihovnice Jana Leparová a také spisovatelka a překladatelka Alena Mrázová. Poslední jmenovaná dala celé publikaci společně s Kamilou Smigovou a Dagmar Fialovou končenou podobu.

Kniha vychází v nákladu 300 kusů a k dostání bude výhradně v salonu bohumínského kulturního spolku Maryška, který její vydání financoval. Slavnostní křest je naplánovaný na 29. září v secesním domě Pod Zeleným dubem ve Starém Bohumíně, většina z osobností na něm přislíbila účast.

Vladimír Pustówka

Vladimír Pustówka je třiapadesátiletý výtvarník, ilustrátor a předseda uměleckého spolku Bart Bohumín. Dlouhá léta pracuje jako redaktor podnikových novin. Spolupracuje s kulturním salonem Maryška i místní radnicí. Přednáší i na univerzitě třetího věku. Kniha s názvem Rozhovory Vladimíra Pustówky je jeho literární prvotinou.

Chystá se v kultuře v těchto dnech:

Video: Tanečníci Saltatores opět strhnou davy, pomůže jim Mozart a Gershwin