Vydejte se do valašských chalup za řemesly i místní kuchyní. Zvou vás Živé dřevěnice

Světnice v klobuckých dřevěnicích budou plné života. Foto: město Valašské Klobouky

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Tři valašskokloboucké dřevěnice a další památkové objekty se návštěvníkům otevřou poslední srpnovou sobotu. Při procházce městem můžete nakouknout do světnic a přiblížit si život našich předků, ocenit fortel mistrů řemeslníků i zručnost valašských hospodyněk. Pozadu nezůstanou ani muzikanti, a tak bude 28. srpna od 13 do 18 hodin pěkně veselo.

Jako každý rok se návštěvníkům otevřou dveře tří místních dřevěnic. „Srdečně zveme na návštěvu Pechancovy dřevěnice, kde uvidíte všední život valašské rodiny, do Pivečkovy dřevěnice, kde se ocitnete v ševcovské domácnosti, a také do dřevěnice na Kosence, kde zavoní v peci upečený chleba, zavrtí se kolovrátek a bude se drhnout peří,“ láká starostka Valašských Klobouk Eliška Olšáková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Spolu s dřevěnicemi se otevřou i další památky. „Zváni jste do Červeného domu na Masarykově náměstí, kde se podíváte do soukenické i prvorepublikové domácnosti a také do dobové kuchyně z 50. let. Expozice o díle architekta Huberta Gessnera můžete zhlédnout ve Staré radnici a ve stodole na zahradě domu Josefa Bratmanna. A když vystoupáte po schodech do výšin kostelní věže, pokocháte se výhledem na město s nezvyklým nadhledem,“ pozval Jaroslav Baloušek, ředitel Kulturního a vzdělávacího střediska Valašské Klobouky.

V areálu Kosenky příchozí přivítá lidovými písničkami cimbálová muzika Klobučan. Zruční řemeslníci k tomu před zraky návštěvníků oživí staré tradiční postupy, například kutí kos, výrobu šindelů a metel, tkaní na stavu, paličkování, předení na kolovrátku a další. Lákavou zkušeností pro malé i velké se jistě stane skok do čerstvého bělokarpatského sena. A k občerstvení tu zavoní valašská kyselica, pečené zemáky s česnekem nebo chleba z pece. Dvůr Janíkovy dřevěnice pak nabídne venkovní výstavu obrazů i místo k příjemnému odpočinku.

Otevřou se i další památkové objekty, například Červený dům. Foto: město Valašské Klobouky
U dřevěnic si také zanotujete s muzikanty. Foto: město Valašské Klobouky