Archeologové našli v Kuřimi hrob keltského bojovníka

Zdroj: Ústav archeologické péče v Brně

BRNO-VENKOV – Minulý týden našli archeologové Ústavu archeologické péče Brno při pracích na záchranném výzkumu na okraji Kuřimi tři keltské kostrové hroby pocházející ze 4. až 3. století před naším letopočtem, včetně hrobu bojovníka.

Záchranný výzkum na okraji Kuřimi probíhá postupně od loňského roku a podařilo se během něj odkrýt eneolitickou a keltskou osadu. Minulý týden archeologové objevili trojici keltských kostrových hrobů. V jednom případě šlo o ženu vybavenou třemi páry bronzových kruhových šperků včetně plasticky zdobeného náramku, ve druhém o muže s plnou bojovnickou výbavou. Její hlavní součástí byl dobře dochovaný železný meč v pochvě s ozdobným nákončím a mohutný hrot kopí, které sloužilo především k boji zblízka. Součástí mužova kroje byla i železná spona a opasková garnitura sloužící k upevnění meče. „Hroby lze datovat do 4. až 3. století před naším letopočtem a vzhledem k dobrému stavu nálezů můžeme předpokládat, že se po náročném restaurování stanou ozdobou některé z muzejních expozic v regionu,“ uvedl David Parma z Ústavu archeologické péče v Brně.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.