Kam o víkendu? Vydejte se na hrad či zámek, stravte den v pohybu nebo si vyzkoušejte odvahu

Bílý Kámen, vojenský prostor Libavá

OLOMOUCKÝ KRAJ – V tomto článku vám přinášíme tipy na víkendové akce na Olomoucku, Prostějovsku, Přerovsku, Šumpersku a Jesenicku. Ať už si z naší nabídky vyberete nebo máte vlastní program, přejeme Vám příjemný a pohodový víkend.

Olomoucko

Libavá

Akce Bílý kámen umožňuje cyklistům, koloběžkářům, ale i pěším turistům poznání zajímavých míst jinak celoročně uzavřeného vojenského prostoru Libavá. Vydejte se v sobotu 28. srpna od 7 do 16 hodin propátrat místa, do kterých se hned tak nedostanete. Účastnický poplatek je 50 korun.

Olomoucké Poděbrady

V sobotu 28. srpna se uskuteční poslední koncert Hudebního léta na Poděbradech. Zahraje vám Blues Powers, začátek koncertu je v 19 hodin.

Olomouc

V pátek 27. a v sobotu 28. srpna se a Horním náměstí v Olomouci uskuteční Festival vojenských hudeb. Vojáci se sjedou v Olomouci, nepřivezou vša s sebou zbraně, ale hudební nástroje. O akci jsme psali v tomto článku, kde také najdete veškeré podrobnosti. Vstup je volný.

Šternberk

U příležitosti konce letní návštěvnické sezóny doplní v neděli 29. srpna od 10 do 16 hodin prohlídky hradu program „Rudolfínská mincovna“. Program povede výřečník, všeuměl a bavič Roman Prokeš. Návštěvníci se zábavnou formou dozvědí zajímavé informace z historie mincovnictví. Kdo se aktivně zapojí do představení, získá minci jako odměnu. K dispozici bude raznice a zájemci si budou moci vyzkoušet práci mistra mincíře. Rudolfínská mincovna bude součástí všech prohlídek. Návštěvníci zaplatí běžné vstupné na prohlídku a doprovodný program bude přístupný zdarma. Samostatné vstupné na doprovodný program (bez prohlídky hradu) činí 50 korun za osobu.

Prostějovsko

Plumlov

V sobotu 28. srpna se na plumlovské přehradě na pláži u Vrbiček od 9 hodin uskuteční závody malých dračích lodí Plumlovský drak. Zároveň je připravený program pro celou rodinu Den přehrad. Děti se můžou těšit například na skákací hrad nebo překážkovou dráhu. Od 18 hodin proběhne slavnostní vyhlášení výsledků. Nenechte si ujít tento kultovní festival.

Čechy pod Kosířem

Na zámku v Čechách pod Kosířem je od 10 hodin připraven Hravý den pro děti. V 10, 12 a 14 hodin se děti můžou těšit na maňáskové divadlo O princezně a malíři. V 11, 13 a 15 hodin je pak připraveno maňáskové divadlo Pověst o Kosíři. V 10:30, 11:30, 13:30 a 14:30 hodin zazní písnička pro děti. Od 11 do 15 hodin můžou vyzkoušet Lukostřelecký koutek. Vstupné je dobrovolné, rezervace není nutná.

Přerovsko

Helfštýn

Již 39. ročník mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston proběhne od pátku 27. do neděle 29. srpna na hradě Helfštýn. Můžete se těšit na výstavu exponátů pod širým nebem, kovářské soutěže, přednášky v galerii na II. nádvoří, demonstraci kovářské tvorby na 10 pracovištích a mnoho dalšího. Během víkendu bude zajištěna kyvadlová autobusová doprava z Lipníka nad Bečvou a zpět. Podrobný program najdete ZDE. Vstupné pro dospělou osobu je 200 korun na jeden den, na oba dny 300 korun. Dále můžete uplatnit různé slevy, například pro studenty nebo rodinné vstupné, děti do 6 let a držitelé průkazů výhod mají vstup zdarma.

Hustopeče nad Bečvou

Po roční odmlce se můžete opět těšit již na osmnáctý ročník Hustopečských dní, které se uskuteční o víkendu 28. – 29.8. srpna. Jedná se o tradiční kulturní a sportovní slavnosti. Tentokrát budou Hustopečské dny jen dvoudenní, podrobný program najdete ZDE. Sobotní dopoledne bude věnováno hlavně dětem, v 16 hodin začíná fotbalové utkání starých pánů Baníku Ostrava a Hustopečí nad Bečvou. Ve 20 hodin vystoupí známá popová skupina SLZA, závěr večera bude patřit taneční zábavě pro veřejnost. V neděli vás čeká tradiční průvod a slavnostní mše, dechovka a cimbálová muzika, od 15 hodin vystoupení zpěváka Petra Koláře s kapelou a Hustopečské dny zakončí Dechová hudba Hustopeče nad Bečvou se svými hosty.

Šumpersko

Bludoají

Den v pohybu můžete strávit sobotu 28. srpna od 14 hodin v lázních Bludov, kde se koná 8. ročník Lázeňského běhu pro zdraví. Registrace se otevírají už ve 13:30 hodin, probíhají u vstupu do budovy lázní a uzavírají se vždy 30 minut před zahájením dané kategorie. Oficiální zahájení akce bude ve 14 hodin, v 15 hodin začnou startovat jednotlivé kategorie. Vyhlášení výsledků a předání cen proběhne v 17:30 hodin. Těšit se můžete na zábavný program pro děti, hudební program a po skončení závodů a vyhlášení cen na profesionální magickou show.

Šumperk

V pátek 27. a v sobotu 28. srpna se v Pavlíně dvoře v Šumperku uskuteční Šumperský majáles. Vstupenku na akci si můžete zakoupit ZDE, na této stránce také najdete podrobný program. Vstupné na oba dny je 550 korun, na místě 600 korun.

Zábřeh

Notování pod širým nebem proběhne od 17:00 hodin v Zábřehu na Masarykově náměstí na hlavním podiu, v kavárně Café Carré a v Levandulové kavárně. Ve 20:00 hodin je připraven koncert filmové hudby s videoprojekcí v podání Dechového orchestru Zábřeh se sólisty a sborem. Zazní hudba a střih z filmů: Shrek, Nekonečný příběh, Sám doma, Největší showman, Návrat do budoucnosti, Thor a další. Vstupné je dobrovolné.

Jesenicko

Zlaté hory

Ve Zlatokopeckém skanzenu u Zlatých Hor si pro vás na pátek 27. srpna přichystali parádní Rozloučení s prázdninami. Akce začíná ve 14 hodin, můžete se těšit na bohatý program, občerstvení a atrakce pro děti. V 19 15 hodin zahraje dvorní kapela Valašského království Fleret. Vstupné je pro dospělé 100 korun, děti zdarma.

Na stejném místě v sobotu 28. srpna ve 20 hodin se můžete vydat na Stezku odvahy. Připraveno je opékání špekáčků, promítání filmu a po setmění, asi ve 20 hodin, se můžete v areálu srubů zaregistrovat a vydat se na stezku pro odvážně. Podmínkou účasti je lucerna se svíčkou nebo zavařovačka s okem a se svíčkou, s baterkou nebude nikdo na stezku vpuštěn.

Jeseník

V sobotu 28. srpna v 19:30 hodin vám Moravské divadlo Olomouc v Letním divadle v Jeseníku zahraje romantický muzikál plný známých a oblíbených melodií Noc na Karlštejně. Muzikál jistě není třeba blíže představovat. Vstupenky v předprodeji v rezervačním systému Městských kulturních zařízení Jeseník stojí 270 korun, v den konání pak 290 korun. Vstupenky můžete zakoupit ZDE.