KORONAVIRUS: Rizikové scénáře počítají s pěti sty hospitalizovanými s covidem během září, zájem o očkování přesto klesá

Zdroj: Pixabay

Česko – Koronavirová epidemie se celé léto držela na celkem zvládnutelné hladině, počty nově nakažených nijak rapidně nepřibývaly, stejně tak nemocnice se mohly vrátit k běžnému režimu, jelikož se uvolnila prakticky všechna lůžka intenzivní péče. Dle predikcí ale s počátkem září dojde ke zvratu, a jelikož Česko stále nedosahuje v počtu očkovaných a těch, kteří mají protilátky tzv. kolektivní imunity, je dost možné, že šíření epidemie znovu začne zrychlovat. Počty podaných dávek vakcín přitom průběžně klesají, a to i proto, že doposud neočkovaní mají např. obavy z vedlejších nežádoucích účinků…

Epidemická situace

Ačkoliv týdenní incidence nákazy se již osmý den drží na hodnotě 12/100 tis. obyvatel, ostatní epidemické ukazatele zvolna rostou. Včera tak bylo v Česku potvrzeno 247 nových případů nákazy covidem-19, což je o 40 více než ve stejný den minulý týden. Stejně tak po čtyřech dnech opět vzrostlo reprodukční číslo R, které značí, kolik dalších osob nakazí jeden covid-pozitivní – znovu tak přesahuje hodnotu 1, což signalizuje sílení epidemie. To, že nově nakažených bude přibývat, je ale dle odborníků velmi pravděpodobné, a to vzhledem k poprázdninovému návratu dětí do škol a obecně lidí do zaměstnání. Zatímco se tedy aktuálně s covidem-19 v nemocnicích léčí 67 osob, z nichž 14 je v těžkém stavu, podle Ladislava Duška, ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky, by v případě rizikového vývoje mohlo být v druhé polovině září hospitalizovaných až kolem pěti set.

Vzhledem k nepříliš pozitivním predikcím je tedy jasné, že se ministerstvo zdravotnictví snažilo právě nejpozději do počátku září motivovat co nejvíce lidí k tomu, aby se nechali očkovat. Bohužel právě očkovací tempo – na rozdíl od epidemie jako takové – klesá. Konkrétně během středy tak bylo aplikováno cca 33 tis. vakcín proti covidu-19, což je přibližně o 13 tis. méně než před týdnem. I když dokončené očkování má již více jak 5,6 milionu lidí, toto číslo ještě nezaručuje zmiňovanou kolektivní imunitu.

Obavy z očkování

Jedním z důvodů klesajícího zájmu o očkování je to, že ti, kteří se naočkovat chtěli, tak již učinili. Zbývající část populace z různých důvodů vakcínu odmítá (příp. nemůže očkování podstoupit např. ze zdravotních důvodů). Klasickou obavou jsou pak také vedlejší účinky spojené s podáním vakcíny. Za poslední měsíc, kdy bylo aplikováno na půl milionu dávek vakcíny, však následné komplikace nahlásilo pouze 342 lidí a procento nežádoucích reakcí je dle vyjádření lékařů stále velmi nízké. Od počátku očkování tak v Česku následné problémy po očkování hlásilo přibližně 7 800 osob, kdy nejčastější obtíže zahrnovaly bolest v místě vpichu, bolesti hlavy a horečky. Čeští kardiologové pak také připustili, že v jednom případě ze sta tisíc může vakcinace způsobit zánět srdečního svalu (české úřady ovšem neevidují ani jeden tento případ) – k němu ale může dojít i v důsledku prodělání těžkého covidu. Výhody očkování tedy dle odborníků nad riziky znatelně převažují.