Trať Vídeň – Jihlava má 150 let. Přijďte si v sobotu připomenout staré časy

JIHLAVA – Oslavy 150 let od otevření Severozápadní dráhy na úseku Vídeň – Znojmo – Jihlava proběhnou v sobotu 28. srpna. Z Prahy vyjede směrem na Jihlavu mimořádný rychlík Dyje. Návštěvníky čekají nejen retro jízdy vlakem, ale ve stanicích Moravské Budějovice, Šatov a Znojmo i další doprovodný program.

Při příležitosti oslav se na trati znovu objeví rychlík Dyje, který návštěvníky vrátí o padesát let zpět. Vyjede v sobotu 28. srpna ráno z Prahy hl. n. přes Kolín, Havlíčkův Brod a Jihlavu. Vlakovou soupravu bude tvořit lokomotiva ř. 752 Bardotka společnosti Junior market a další čtyři vozy, z toho jeden vůz první a tři vozy druhé třídy. Jízdenky budou k zakoupení po nástupu přímo ve vlaku. Pro zájemce a sběratele je připraveno 550  historických lepenkových jízdenek.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Program v Moravských Budějovicích potrvá od 10:00 do 18:40 hodin. Po celý den zde bude probíhat výstava modelové železnice, zájemci se budou moci projet na lokomotivě. K vidění budou i železniční vozidla Máňa doprava a SVD-JZM. Na trati Moravské Budějovice – Jemnice bude možno využít také pravidelných víkendových spojů. Jízdenky budou prodávány přímo ve vlaku.

Další program čeká návštěvníky v Šatově. Společnost Igra Model zde předvede svou produkci modelů. Při této příležitosti bude návštěvníkům představen model nádražní budovy Šatov v měřítku TT (1:120), jenž bude možné zakoupit. V rámci prezentace společnosti Igra Model je dále připraven workshop pro děti i dospělé.

Doprovodný program ve Znojmě

Součástí doprovodného programu bude od 11:00 do 17:00 jak výstava k historii Severozápadní dráhy, tak i prohlídka železničních strojů a techniky hasičského záchranného sboru Správy železnic. Prohlédnout si bude možné lokomotivy společnosti ČD Cargo. Ve 12:15 a v 15:25 proběhnou dvě fotojízdy rychlíku Dyje na viadukt přes řeku Dyji s jedinečným výhledem na Znojmo. Tyto jízdy budou pro návštěvníky zdarma, maximální počet cestujících bude omezen kapacitou soupravy.

Po poledni zajede rychlík na otočku do Šatova a před půl třetí ještě provede obrat do Šumné. V podvečer se rychlíková souprava vydá na zpáteční cestu stejnou trasou do Prahy.

Smíšený vlak do Jemnice

I trať z Moravských Budějovic do Jemnice slaví své jubileum, od jejího zprovoznění uplynulo 125 let. Na trati se proto v sobotu objeví smíšený vlak s lokomotivou ř. 721 „Hektor“ společnosti Máňa doprava a dále s vozem Bmx a dvěma nákladními vozy, na který bude možné přestoupit z rychlíku od Prahy.

Jízdy motorového vozu 850 Krokodýl

Během dne se v provozu objeví i Krokodýl společnosti Máňa doprava, který na trati jezdil ještě koncem 20. století. Tento vlak pojede z Moravských Budějovic do Jaroměřic nad Rokytnou a zpět a poté zajede jako spěšný vlak do Znojma a Šatova. Jízdenky budou opět prodávány přímo ve vlaku.