V Přerově na očkování proti covidu už jen do nemocnice

Očkovací centrum v Klubu Teplo Přerov zahájilo provoz na začátku dubna

PŘEROV – Provoz velkokapacitního očkovacího centra v přerovském Klubu Teplo končí po pěti měsících, během kterých v něm zdravotníci z Nemocnice AGEL Přerov aplikovali 50 tisíc vakcín proti onemocnění covid-19. V nejhektičtějších dnech se v objektu na Horním náměstí podařilo obsloužit až 100 lidí za hodinu. Nyní se očkování vrací do areálu přerovské nemocnice.

„Pravý čas k ukončení velkokapacitních očkovacích center nastal a jsou k tomu tři důvody,” říká na úvod Jiří Ševčík, předseda představenstva AGEL Středomoravské nemocniční pod kterou spadá Nemocnice AGEL Přerov. „První důvod je ten, že velkokapacitní očkovací centrum splnilo svůj účel, protože se podařilo proočkovat ve velké míře potřebné věkové skupiny a zájem o očkování nyní přirozeně klesá. Dále je třeba vzít v potaz fakt, že nemocnice obnovila plný provoz a množství pracovníků, které je alokováno v očkovacím centru v centru by chybělo při poskytování péče pacientům v přerovské nemocnici. Září, říjen a listopad jsou obecně velmi silné měsíce v plánované i akutní zdravotnické péči,” vysvětluje dále předseda představenstva. Třetím důvodem je pak podle MUDr. Ševčíka souběžné rozvolnění kulturního a společenského života, kdy má i řada spolků či organizací zájem vrátit kulturu do míst, která jsou pro to primárně určena.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Od začátku očkování vakcínami proti onemocnění covid-19 lékaři Nemocnice AGEL Přerov aplikoval 58 500 dávek, z toho 50 tisíc bylo v městském Klubu Teplo a více než v 90 % aplikací se jednalo o vakcínu Comirnaty od společnosti Pfizer/BionTech. Nejstaršímu očkovanému bylo rovných 100 let. Od 7. dubna do 27. srpna se v centru vystřídalo 14 lékařů a 50 nelékařského personálů z různých oddělení a denně zde pracovalo 15 až 20 z nich. „Denní rekord aplikovaných dávek je 822 a bylo to v červnu. Celkově byl měsíc před prázdninami z pohledu vakcinace nejsvižnější a hranici 800 dávek za den se nám podařilo překonat několikrát,” přidává konkrétní čísla Štefan Repovský, náměstek pro léčebně preventivní péči Nemocnice AGEL Přerov s tím, že zdravotníci ani jednou nezaregistrovali u očkovaných anafylaktickou reakci.

Přesto došlo v Klubu Teplo i na mimořádné chvíle. „Jednomu lékaři se podařilo u příchozího muže odhalit začínající mozkovou příhodu. Všiml si příznaků, ihned je odhalil, správně je vyhodnotil a okamžitě zareagoval. Pacient byl převezen do iktového centra a předešel tak zřejmě závažným zdravotním problémům,” potvrzuje událost MUDr. Repovský.

Díky očkovacímu centru mimo areál přerovské nemocnice se podařilo eliminovat všechna infekční rizika a zároveň umožnit vakcinaci velkému počtu lidí během velice krátké doby. „Významně se odlehčilo provozu nemocnice, protože si nelze představit, že by se v ní protočilo během dne 800 lidí, mnoho z nich navíc v doprovodu příbuzných,” říká dále náměstek pro léčebně preventivní péči. Navíc by docházelo v nemocnici k nežádoucí kumulaci a setkávání zdravé populace s infekčními pacienty. Očkování se nyní vrací zpět do nemocnice v Přerově, kde je vše již z předchozích měsíců k dispozici  a připraveno. „Jsme zde schopni očkovat až 600 zájemců týdně, což je v současné době naprosto dostačující,” uzavírá MUDr. Štefan Repovský.