Zdražovat a rušit lokálky před volbami? Nejsme padlí na hlavu! Máme odvahu, vysvětluje hejtmanka

Ilustrační foto

 

STŘEDOČESKÝ KRAJ –  Máme odvahu být odpovědní, volby-nevolby. Podědili jsme vyjedený krám. Kdybychom nezdražily, systém by se zhroutil,“ vysvětluje Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje ve svém videu.

Rada kraje rozhodla, že některé vlaky na dvanácti málo vytížených středočeských tratích nahradí autobusy, kraj tím má ušetřit 52 milionů korun.  Ministerstvem dopravy je proti rušení lokálek. Resort míní, že je třeba vzít v potaz sociální aspekt a investice do tratí v minulosti. Havlíček uvedl, že do tratí, které se mají rušit nebo omezovat, se v posledních čtyřech letech investovala miliarda korun. Podle vedení středočeského kraje to ale byly neodpovědné investice.

Zamýšlené omezení dopravy se týká například tratí Mšeno-Mladá Boleslav, Čisovice-Mníšek-Dobříš, Vlašim-Trhový Štěpánov nebo Rakovník-Kralovice. Někteří obyvatelé i starostové s tím nesouhlasí, vznikla protestní petice. Krajský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký argumentuje hlavně propadem příjmů a enormním nárůstem nákladů na dopravní obslužnost. Havlíček kontroval, že propad příjmů trápí i jiné kraje, provoz na tratích ale neomezují.

Ne všichni Středočeši, kterých se rušení lokálních tratí dotkne, mají pochopení. Projevuje se to i na sociálních sítích. „U jedné z těch rušených tratí žiju, lidi jsou maximálně naštvání, sepisují petice, nadávají starostovi, vedení kraje si zatím lepí po zastávkách portréty radního pro dopravu,“ rozčiluje se jeden muž na sociální síti.“ Vyjedený krám?“ diví se další. „Předchozí vedení kraje opravovalo silnice, budovalo nová nemocniční oddělení a rehabilitační centra, současné vedení kraje po téměř ročním působení dokázalo jediné, zdražit jízdné a rušit dopravní spoje.“

Ministerstvo dopravy a Středočeský kraj ve středu otevřely o lokálních tratích debatu. Společně měli vést také jednání o změnách smlouvy o zajištění stabilního financování regionální železniční osobní dopravy z roku 2016 v rámci Asociace krajů. „Až bude deal odsouhlasen na obou stranách, tak ho zveřejníme,” uvedla hejtmanka ve čtvrtek na twitteru.