Zlínská zoo se pyšní mláďaty vzácného hadilova písaře

Foto: archiv Zoo Zlín

ZLÍN – Další dvě mláďata doplnila v uplynulých dnech chov afrického hadilova písaře ve zlínské zoo. Jedná se o vzácného dravce, jehož počty ve všech světových institucích dosahují pouze 120 jedinců. Zoo Zlín se právem řadí mezi nejúspěšnější z nich.

Zahradu obývají tři chovné páry a u všech z nich se chovatelé mohli letos radovat z nové snůšky. „První mládě se vylíhlo v polovině července, další dvě mláďata teprve před několika dny. Třetí pár měl neoplozená vejce, ale i tak to znamená velký příslib do budoucnosti,“ sdělil zoolog Václav Štraub.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Foto: archiv Zoo Zlín

Jedno z vajec mělo prasklou skořápku, chovatelé ho opravili pomocí speciální technologie

Cesta ke třem letošním mláďatům nebyla jednoduchá. Hadilovi jsou monogamní ptáci, kteří spolu stráví celý život, stejně tak se střídají i v sezení na vejcích. Mláďata se líhnou po sedmi týdnech, rodiče o ně pečují po tři měsíce. „Abychom zabránili případnému poškození vajec při hnízdění, zhruba po osmi dnech po snůšce vyměníme snesená vejce za umělé podkladky. Právě v letošním roce jsme si potvrdili správnost našeho postupu. Jedno z vajec mělo prasklou skořápku. Pomocí speciální technologie jsme vejce opravili, denně kontrolovali a nakonec se podařilo vylíhnout vitální mládě,“ přiblížil velký úspěch Václav Štraub.

Chovatelé odebraná vejce vždy umístí do líhně, vylíhnuté mládě pak několik dnů krmí pomocí speciální loutky. „Nechceme, aby u ptáčete vznikla nežádoucí fixace na člověka, proto používáme loutku imitující hlavu dospělého hadilova. Jakmile se mládě stabilizuje, vracíme jej zpět k rodičům k přirozenému odchovu,“ vysvětlil zoolog.

Foto: archiv Zoo Zlín

Odchovat se podařilo již 13 jedinců

Jedineční afričtí dravci jménem hadilov písař se ve zlínské zoo poprvé objevili v roce 2002, dnes chov tvoří osm jedinců. Tři chovné páry obývají prostorné voliéry v chovatelském zázemí, dvě samice pak návštěvníci uvidí v průchozí voliéře supů. „Hadilovi patří mezi velmi plaché ptáky, kteří pro úspěšné zahnízdění potřebují naprostý klid. Citlivě reagují na změny prostředí, na manipulaci nebo jakékoliv rušení. Proto jsme naše chovné páry umístili v chovatelském zázemí. Třináct odchovaných mláďat potvrzuje, že to bylo správné rozhodnutí,“ potvrdil Václav Štraub.

První mládě se podařilo odchovat v roce 2011. Celkem se tu narodilo již 13 hadilovů, což zoo zařadilo mezi světově nejúspěšnější instituce v jejich chovu.

Foto: archiv Zoo Zlín

Zoo Zlín se zapojila do ochrany hadilovů v Africe

Domovinou hadilova písaře jsou africké savany jižně od Sahary. Nezvyklé druhové jméno dostal podle chocholky černých per, která mu trčí ze zadní části hlavy. Pera připomínají husí brky, které dříve nosili písaři vetknuty do svých paruk.

Hadilov je vynikající běžec, umí však i létat. Ačkoliv je známý jako lovec hadů, hlavní část jeho potravy tvoří hmyz, malí savci, ptáci a jejich vejce.

Přes veškeré ochranářské aktivity nyní patří mezi ohrožené druhy ptáků. Do ochrany hadilovů se zapojila také Zoo Zlín, která v rámci projektu Secretary Bird v Jihoafrické republice podpořila umístění kamer k vybraným hnízdům hadilovů.

Foto: archiv Zoo Zlín
Foto: archiv Zoo Zlín