Středočeský kraj nechce od státu „držhubné“. Neekonomické lokálky zruší nebo omezí!

Foto: web Středočeský kraj

STŘEDOČESKÝ KRAJ ­– Penězi občanů se nemá plýtvat. A je jedno, zda jsou krajské nebo státní. To je zásadní postoj vedení Středočeského kraje. Proto trvá na omezení či zrušení provozu na nevytížených lokálních tratích. Měly by z nich být raději cyklostezky, nebo turistické atrakce?

Ministerstvo dopravy nabídlo kraji podle jeho vedení nekonkrétní memorandum o spolupráci. Středočeský kraj se na něj rozhodl nepřistoupit. „I kdyby ministerstvo nabídlo chybějících 52 milionů na úhradu nákladů, nic to nemění na tom, že taková investice je trestuhodným plýtváním penězi daňových poplatníků. “Držhubné” podle hejtmanky Petry Peckové nebude důvodem, aby na odpovědnost rezignovali. „Ať se stát zamyslí nad tím, zda by z některých lokálních tratí, o které nemají cestující zájem a které na denní bázi nevyužívají, neměl udělat turistické atrakce nebo po tělese trati vést cyklostezky, jako třeba v Rakousku“ uvedla hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Na twitteru se vyjádřil i ministr dopravy Karel Havlíček. “Ještě minulý týden zástupci Středočeského kraje slibovali odložit omezování objednávek na lokálkách o rok, chtěli memorandum a společnou komunikaci. Dnes je vše jinak. Kraj od svých původních plánů na redukci sice částečně ustoupil, rušit vlaky ale bude. Bohužel pro cestující.”

Podle radního pro veřejnou dopravu Petra Boreckého jsou ale lokálky relativně malým problémem dopravy. „Tím hlavním problémem je udržitelnost veřejné dopravy a požadavky na bezemisnost. Kvůli lokálkám pak nezbývají peníze na hlavní tratě.

 

Rozhodnutí Středočeského kraje

Zdroj: web Středočeský kraj