Z Ameriky přes Kanadu do Mexika aneb pěší toulka Českým krasem

Bývalý lom Malá Amerika v CHKO Český kras. Foto: Antonín Skryja
Bývalý lom Malá Amerika v CHKO Český kras. Foto: Antonín Skryja

Pojďte se s námi vydat do Ameriky, Kanady a Mexika. Při našem výletě však nepojedeme za velkou louži, ale budeme se toulat krásnou krajinou Českého krasu. Zavedeme vás k unikátním vápencovým lomům nedaleko středočeské obce Mořina. A také se zastavíme u památného dubu, kde se podle pověsti dělilo o lup sedm bratří loupežníků.

Vyrážíme na toulku Českým krasem k lomům Amerika

Za výchozí bod našeho výletu si zvolíme obec Mořina, ležící asi 11 km východně od Berouna ve Středočeském kraji. Čeká nás přibližně desetikilometrový výlet územím Českého krasu k lomům Amerika. A jelikož se jedná o chráněnou krajinnou oblast, chovejte se ke zdejší přírodě ohleduplně. Toto krasové území vás nadchne svou divokou přírodou s řadou roklin, strží a jeskyní. Roste tu vzácná teplomilná květena a svůj domov tu našla řada chráněných živočišných druhů.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Bývalý lom Malá Amerika v CHKO Český kras. Foto: Antonín Skryja
Bývalý lom Malá Amerika v CHKO Český kras. Foto: Antonín Skryja

Z Mořiny okolo Dubu sedmi bratří k Malé Americe

Trasa vede po modré turistické značce a první naší zastávkou bude jeden z nejstarších a nejmohutnějších dubů v kraji, památný Dub sedmi bratří. Jeho stáří je asi 350 let, obvod kmene má cca 492 cm a jeho výška dosahuje 17 metrů. Jedná se o starý hraniční dub (dub letní) opředený mnoha pověstmi. Jedna z nich praví, že se pod ním o svůj lup dělilo sedm bratří loupežníků.

Od Malé Ameriky ke Kanadě a Mexiku

U rozcestníku Dub sedmi bratří odbočíme na žlutě značenou trasu. Druhou zastávkou bude bývalý vápencový lom se zatopeným dnem, Malá Amerika s křišťálově průzračnou vodou. Malá Amerika patří do soustavy vápencových lomů, které vznikly v 19. století. Délka lomu je 165 metrů a jeho dno je zatopeno vodou, jež vytváří Rešenské jezero.
Až se pokocháte výhledem na Malou Ameriku, pokračujte po žluté značce ke Kanadě. Nebojte se, neputujeme za oceán, ale k dalšímu bývalému vápencovému lomu nazvanému Kanada, který dnes slouží jako odkaliště pro areál výroby stavebních hmot.

Památný strom Dub u dvou bratří (Dub sedmi bratří). Foto: Antonín Skryja
Památný strom Dub u dvou bratří (Dub sedmi bratří). Foto: Antonín Skryja

Od Kanady k Mexiku aneb cesta k trestaneckému lomu

Naše průvodkyně, žlutá značka, nás zavede do cíle našeho výletu. Tím je vápencový lom Mexiko, jehož lidové názvy zní Trestanecký lom, Deštivý lom nebo Schniloušák. Jeho lidové pojmenování není náhodné, neboť lom byl v minulosti místem práce politických vězňů. Na okraji lomu Mexiko stojí Památník politickým vězňům, kteří zde pracovali v nelidských podmínkách.  Vápencový lom Mexiko je dlouhý 300 metrů, široký 100 metrů s hloubkou 80 metrů.

Cesta končí i nekončí…

Náš výlet u lomu Mexiko končí a vy se můžete vydat zpět do obce Mořina. Anebo také ne. Můžete pokračovat po žluté trase k lomu Velká Amerika.

Místo výletu

Kraj: Středočeský
Okres: Beroun
Obec: Mořina

Kontaktní informace

Lom Malá Amerika
Městské Informační Centrum Beroun
Husovo náměstí 69
266 01 Beroun
tel: +420 311 654 321
e-mail: mic@mkcberoun.cz
www: infocentrumberoun.cz

Tip na výlet v okolí lomu Malá Amerika

Vydejte se s námi k pozoruhodnému místu, které má přezdívku český Grand Canyon. Lom Velká Amerika najdete v Českém krasu a patří k nejhezčím a největším ze soustavy lomů Amerika. Úžasná scenérie průzračného jezera na dně lomu ohromí každého návštěvníka, a proto si impozantní kaňon oblíbili turisté i filmaři. Působivý lom Velké Ameriky se objevil například ve známém filmu Limonádový Joe.

Rozcestník Dub sedmi bratří. Foto: Antonín Skryja
Rozcestník Dub sedmi bratří. Foto: Antonín Skryja