KORONAVIRUS: Od zítřka lze provádět test na covid-19 online, testovaný získá i certifikát

Zdroj: Pixabay

Česko – Přibližně před měsícem se objevila informace o možnosti provádění testů na koronavirus online. Zatímco tehdy bylo stanovisko ministerstva zdravotnictví odmítavé, po diskusi s odborníky nakonec resort ustoupil a na základě vydaného mimořádného opatření tuto praxi počínaje zítřkem umožní. Jak bude testování online probíhat a komu je určeno?

Princip online testování je poměrně snadný – člověk si sám zakoupí test (antigenní) a v rámci realizovaného videohovoru se zdravotníkem jej za jeho dozoru sám sobě provede. Zdravotník před vyhodnocením testu zkontroluje občanský průkaz nebo pas testovaného a výsledek zanese do certifikátu tak, aby jej bylo možné využít k prokázání bezinfekčnosti. Podle stanoviska ministerstva zdravotnictví z poloviny srpna se ale vzhledem k platným právním předpisům stále jedná o test provedený laickou osobou, a tak jej (jeho provedení) nelze považovat za realizovanou zdravotní službu dle zákona – a vzhledem k tomu nelze výsledek vložit do národního informačního systému ISIN a ani jej využít jako podklad pro vytvoření digitálního evropského certifikátu, který je třeba nejen při cestování, ale také jako potvrzení o bezinfekčnosti vyžadované v restauracích, divadlech apod. Že ale resort zdravotnictví následně změnil názor, dokazuje mimořádné opatření, které tuto praxi nakonec umožňuje a do jisté míry uznává její platnost, a to již od zítra.

„Toto testování, pokud je provedeno online za dohledu zdravotnického pracovníka, je postaveno na roveň antigenního samotestu, který je proveden např. na místě konání nějaké kulturní akce,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s tím, že potvrzení o výsledku je platné následujících 24 hodin. Vyhodnocení pak dle poskytovatele služby trvá přibližně 45 minut.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že podobná služba je poměrně zbytečná, faktem je, že se může jednat o skvělé řešení především v nepředvídatelných situacích, kdy člověk nečekaně a urgentně potřebuje prokázat bezinfekčnost, ale nemá šanci navštívit testovací místo. „Lidé si mohou udělat test z pohodlí domova či odkudkoliv jinud za asistence odborného zdravotnického personálu. Nabízíme tak alternativu ke klasickému testování, okamžitou a bezpečnou,“ uvedl v dané souvislosti jednatel společnosti, která službu poskytuje, Michael Šturm. Cena tohoto „online testu“ je 260 korun. Preventivní (screeningové) testy jsou pak – navzdory původním plánům vlády, které počítaly s jejich zpoplatněním pro všechny starší 18 let již od počátku září – zatím v Česku stále hrazeny z veřejného pojištění. Každý tak může bezplatně každý měsíc absolvovat čtyři testy antigenní a dva PCR.

Aktuální epidemická situace

Včera bylo v Česku odhaleno 241 nových případů nákazy koronavirem, což je ve srovnání s pondělím před týdnem nárůst o 33 případů. Stejně tak vzrostla průměrná týdenní incidence, která ze 12 nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel vzrostla na hodnotu 13/100 tis. Nejvyšší incidence nákazy je pak aktuálně zaznamenána v Praze (27,9/100 tis.) a Středočeském kraji (16,2/100 tis.), naopak nejlepší situace je nyní v Královéhradeckém kraji (4,9/100 tis.). V nemocnicích je v souvislosti s nákazou covidem-19 aktuálně hospitalizováno 53 lidí, z nichž je osm ve vážném stavu.