OBRAZEM: Bádání archeologů na třebíčském náměstí přineslo zásadní objevy. Sahají až do 12. století

Pozůstatky trhové osady z 12. století. Foto: Muzeum Vysočiny Třebíč

TŘEBÍČ – Při výkopových pracích na revitalizaci Karlova náměstí v Třebíči narazili archeologové na pozůstatky nejstaršího osídlení města. Jde o zbytky dřevěných staveb z 12. století, kdy v místě fungovala trhová osada.

Výkopové práce na revitalizaci Karlova náměstí v Třebíči trvají už deset měsíců. Zatímco na sklonku loňského roku probíhaly výkopy a průzkumy na horní straně náměstí a ve středové ploše, letos v letních měsících se přesunuly na spodní stranu. Po nálezech desítek mincí, částí oděvů, dřevěného vodovodního potrubí nebo pranýře narazili archeologové na pozůstatky nejstaršího osídlení Třebíče.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Pro poznání nejstarší historie Třebíče jsou to zásadní objevy. Zkoumáme úsek pod současnou vozovkou v úrovni budoucí kašny, kde se prozatím na jediném místě podařilo ve vetší ploše odkrýt doklady trhové osady z 12. století. Na pozůstatky této etapy jsme během prací naráželi již dříve, avšak zde výzkum zachytil nejzachovalejší část s mnoha nálezy. Jde především o základy nadzemních dřevěných konstrukcí, úseky podlah nebo kamenný podklad pece,“ uvedl archeolog Aleš Hoch.

Vše bylo postupně zanášeno vrstvami organického materiálu bohatými na drobné nálezy. Jde o různé fragmenty keramiky, kovových a kostěných nástrojů, šperků či částí kožených oděvních doplňků, například rukavice, která je prozatím nejstarší doložená na našem území. Z mladších nálezů, spadajících již do éry raného města, jsou zajímavé ucelené úseky nejstaršího dláždění silnice z počátku 14. století, ale i  pozůstatek budoucí městské kanalizace nebo odpadní jáma zasypaná keramikou, která leží téměř uprostřed náměstí.

Pozůstatky dřevěných staveb z 12. století. Foto: Muzeum Vysočiny Třebíč
Část středověkého hrnce. Foto: Muzeum Vysočiny Třebíč
Hrot šípu z 13. století. Foto: Muzeum Vysočiny Třebíč
Kružidlo z 12. století. Foto: Muzeum Vysočiny Třebíč
Stříbrný denár. Foto: Muzeum Vysočiny Třebíč
Kožená rukavice z 12. století. Foto: Muzeum Vysočiny Třebíč
Relikt nadzemní dřevěné stavby z 12. století. Foto: Muzeum Vysočiny Třebíč