Víkendové kontroly odhalily na silnicích stovky přestupků. Padaly pokuty za rychlost, ale i za jízdu bez pásů

Foto: Policie ČR

KRAJ VYSOČINA – V rámci bezpečnostní akce zkontrolovali policisté o víkendu v kraji téměř dva tisíce vozidel. Ve 410 případech zjistili přestupky, nejčastěji vysokou rychlost, nepoužití bezpečnostních pásů, špatný stav vozidla či telefonování za jízdy. Další akce, tentokrát zaměřená na chodce, začíná už zítra.

Jako každoročně bývá konec prázdnin ve znamení častějších dopravních kontrol. Rodiny se vracejí z dovolených, což přináší větší provoz. V rámci víkendové policejní akce, která probíhala od pátku 27. do neděle 29. srpna, bylo proto na silnicích v kraji několik desítek policejních hlídek.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Policisté se zaměřili nejen na dálnici D1, ale i na ostatní silnice. „V rámci akce jsme zkontrolovali 1 855 vozidel a u jejich řidičů jsme zjistili 410 dopravních přestupků. Celkem 400 přestupků vyřešili policisté na místě uložením pokuty v příkazním řízení,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Ve 114 případech se přestupek týkal překročení nejvyšší povolené rychlosti, celkem 59 přestupků souviselo s nepoužitím bezpečnostních pásů a v sedmi případech nebyly převážené děti v sedačkách. „Ve 36 případech neměli řidiči v pořádku technický stav vozidla. V osmi případech jsme zjistili, že řidič za jízdy držel v ruce telefon nebo jiné hovorové zařízení,“ dodala Dana Čírtková.

Ve třech případech byli řidiči pod vlivem alkoholu, ale naměřené hodnoty nepřesáhly 1 promile, šlo tedy o přestupek, ve dvou případech měli řidiči pozitivní test na drogy. Osm řidičů nemělo v pořádku pojištění vozidla. Při kontrole kamionů zaznamenali policisté u osmi vozů přetíženou soupravu.

Akce „Zebra se za Tebe nerozhlédne“

Další bezpečnostní akce proběhne ve dnech 1.- 3. září a bude zaměřena na bezpečnost chodců. „Policisté budou oslovovat chodce, především předškoláky a školáky u vybraných přechodů pro chodce v blízkosti školských zařízení a dotazovat se jich, zdali vědí, jak mají správně a bezpečně přecházet přes komunikaci po přechodu pro chodce,“ uvedl koordinátor prevence kriminality Martin Hron.

Policisté z oddělení tisku a prevence budou 1. září přítomni na těchto místech:

Jihlava, ul. Žižkova, přechod u ZŠ TGM 7:15 – 8:30

Třebíč, ul. U Kuchyňky x ul. Táborská 7:15 – 8:30

Pacov, náměstí Svobody 7:15 – 8:30

Velké Meziříčí, ul. Sokolovská 7:30 – 9:00