Zásoby energie

Energie je zdroj, bez kterého nemůžeme žít. Pohání naše auta, osvětluje naše domovy a pohání továrny, kde se vyrábí zboží. Co to ale přesně je? Odkud se bere? A jak můžeme zajistit, aby jí bylo dost pro všechny, kdo ji potřebují?

Běžné napájecí zdroje umožňují

– provést základní nastavení napětí a proudu

– určit provozní režim: proudový nebo napěťový.

Programovatelné napájecí zdroje umožňují automatické ovládání pomocí externích digitálních rozhraní, jako jsou porty Ethernet, GPIB, RS232 nebo RS485 nebo USB, a také pomocí nastavení zadávaných pomocí klávesnice umístěné na přední straně napájecího zdroje.

V každém systému, který potřebuje převést napájení z jedné formy na jinou (např. měnič), je vždy zapojen nějaký druh napájecího zdroje. Aby tyto systémy správně fungovaly, musí být schopny přesně monitorovat a regulovat svůj vstupní zdroj energie – což může někdy samo o sobě představovat problém! Například pokud vaše baterie není dostatečně velká.V napájecích zdrojích se napájení nepřivádí ze zásuvky.

– napájení pochází z vlastních energetických rezerv zdroje

– které jsou obvykle uloženy v dobíjecích bateriích nebo palivových článcích.

Základními parametry laboratorních zdroje napájecích zdrojů jsou jejich maximální výstupní proud a napětí. Nejmenší laboratorní zdroje mají výstupní proud omezený na několik set miliampérů, ale ty největší jsou schopny dodávat až několik set ampérů. Pro mnohé servisní a laboratorní práce postačují zdroje s napětím nastavitelným do několika desítek voltů, ale na trhu lze nalézt i modely, které dodávají napětí až kolem 600 voltů.

Napájecí zdroje se značně liší výkonovými a proudovými limity, což jim umožňuje dodávat různá množství energie. Například:

– existují napájecí zdroje s výkonem až 200 wattů

– zatímco některé poskytují dostatečný výkon pouze pro několik LED diod nebo žárovek.

Pokud jde o rozsah napětí, laboratorní napájecí zdroje mohou produkovat 100 mV DC až 1500 V DC (s nastavitelnými přírůstky). Většina modelů má také střídavé výstupní napětí v rozsahu od 150 Hz do několika kHz. A konečně, maximální vnitřní odpor se obvykle pohybuje kolem 0,01 ohmu – pokud však chcete výkon napájecí jednotky ještě zvýšit, může být nutné jej zvýšit! Napájecí zdroje s vysokým vnitřním odporem fungují nejlépe, pokud se používají jako zdroje konstantního proudu.