Zlínský festival navštíví producent filmu Zrodila se hvězda Bill Gerber

Bill Gerber. Foto: archiv Zlín Film Festivalu

ZLÍN – Už jen dny zbývají do zahájení druhé části 61. Zlín Film Festivalu. Hned na začátku se návštěvníci mohou těšit na hvězdného producenta Billa Gerbera. Organizátoři také oznámili, komu budou patřit dvě nové hvězdy na chodníku slávy a kdo si odnese Zlatý střevíček.

Setkání s Billem Gerberem bude věnováno jeho nejúspěšnější práci

Zrodila se hvězda, Gran Torino, Zpátky do ringu, Příliš dlouhé zásnuby – to jsou jen některé producentské počiny Billa Gerbera. Podílel se také na snímcích Láska přes internet, L.A. – Přísně tajné, JFK, Nelítostný souboj, ale také na filmech o Harry Potterovi a řadě dalších. Setkání pod názvem „Od rockenrolových snů po Oscary“ se uskuteční v sobotu 11. září od 16.30 a bude věnováno jeho práci na několika nejlepších snímcích posledních třiceti let, včetně zmiňovaného filmu Zrodila se hvězda.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Dalším významným hostem letošního festivalu je herec Ivan Shvedoff, známý mimo jiné z filmů Mission: Impossible – Ghost Protocol a Most špiónů či z úspěšného seriálu Babylon Berlín. Ve Zlíně herec představí večerní zahajovací snímek festivalu Mise Asteroid.

Ivan Shvedoff. Foto: archiv Zlín Film Festivalu

Na chodníku přibudou hvězdy se jmény Anny Geislerové a Kláry Issové

Během festivalu budou opět odhaleny dvě hvězdy na zlínském Chodníku slávy. Letos se na kamenných dlaždicích před Velkým kinem objeví jména hereček Anny Geislerové a Kláry Issové. „Filmová kariéra obou dam započala již v útlém věku. Anna Geislerová se nesmazatelně zapsala v pouhých čtrnácti letech do československé filmové historie hlavní rolí v debutu Filipa Renče Requiem pro panenku, který se navíc natáčel přímo ve Zlíně. Pro Kláru Issovou byla zase osudovou v šestnácti letech její první filmová role v černé komedii režiséra Saši Gedeona Indiánské léto, za níž byla nominována na Českého lva,“ přiblížila výkonná ředitelka festivalu Jarmila Záhorová.

Známé je i jméno držitele Zlatého střevíčku. Ocenění si letos odnese český herec Ondřej Vetchý.

V hlavní soutěži se objeví čtyři české snímky

Filmaři během koronavirové epidemie neusnuli na vavřínech. Svědčí o tom řada snímků z domácí produkce. „Přestože byla kina dlouho dobu zavřená, čeští filmaři se nevzdali, dokázali se přizpůsobit obtížným podmínkám, a mohly tak vzniknout nové filmy,“ konstatovala s radostí umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu Markéta Pášmová.

Důkazem, že kvalitní český film pro děti a mládež znovu ožívá, jsou podle ní čtyři snímky v hlavní soutěži. Půjde o animovaný celovečerní film Myši patří do nebe, který je současně dopoledním zahajovacím snímkem, dále o hraný film režiséra Petra Oukropce Mazel a tajemství lesa, celovečerní loutkový film s názvem Barevný sen a koprodukční animovaný snímek Přes hranici francouzské režisérky Florence Miailhe.

61. ročník Zlín Film Festivalu se letos historicky poprvé koná ve dvou částech. Jarní 1. díl se uskutečnil v původním termínu festivalu v online podobě. Podzimní 2. díl v tradičním formátu začíná již 9. září a potrvá do 15. září.

Zlatý střevíček si letos odnese Ondřej Vetchý. Foto: archiv Zlín Film Festivalu