Brno smění s církví sochy Cyrila a Metoděje za kamenný kříž

Ilustrační foto

BRNO – Brněnští radní schválili směnu dvou sakrálních památek. Do majetku města přibudou sochy Cyrila a Metoděje, církev na oplátku dostane kamenný kříž.

Sochy Cyrila a Metoděje se nacházejí na terase kostela sv. Michala na Dominikánském náměstí, kamenný kříž je na zahradě před domem Petrov 269/8 na pozemku Biskupství brněnského. „Město se díky této směně stane jediným vlastníkem souboru barokních soch na terase kostela sv. Michala. Ostatních osm již Brno vlastní a nedávno je restaurovalo. Díky tomu, že teď budou sochy naše, můžeme do budoucna naplánovat i jejich zrestaurování,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Autorem soch vyhotovených z polychromovaného vápence je Josef Winterhalter, období jejich vzniku se datuje k roku 1736. Vedle sv. Cyrila a Metoděje soubor zahrnuje sochy sv. Jana Křtitele, sv. Floriána, sv. Iva, sv. Vincence, sv. Aloise, sv. Jana Nepomuckého, sv. Václava a sv. Ludmily. Autorem kříže vyhotoveného z pískovce je Ondřej Schweigel, období jeho vzniku se datuje k roku 1799.

Směnu nabídlo Biskupství brněnské a jedná se o oboustranně výhodný krok. Město scelí svou sbírku soch a ohledně kamenného kříže se dořeší majetkové poměry.