Jesenická nemocnice přes léto ošetřila o 30 procent víc pacientů. Na vině jsou úrazy prázdninových turistů

nemocnice AGEL Jeseník

JESENÍK – S příchodem léta a s koncem školního roku začíná pro Nemocnici AGEL Jeseník každoročně jedno z nejnáročnějších období. Lékaři a zdravotníci na chirurgické pohotovosti ošetří stovky úrazů, a kromě zimy jich nejvíce připadá právě od června do srpna, kdy se Jeseníky stávají oblíbeným cílem prázdninových turistů. Jinak tomu nebylo ani v letošním roce, kdy nemocnice zaznamenala vysoký nárůst ošetřených pacientů. Celkem jich bylo 6 a půl tisíce a jedná se meziroční navýšení o 30 procent.

Během letních měsíců pohltila chirurgickou pohotovost vlna úrazů a poranění. „Nahrává tomu fakt, že lidé vyráží více do přírody, za sportem a svůj volný čas prožívají celkově aktivně. Na žebříčku nejčastějších úrazů převládá ošetření zápěstí, kotníků a bohužel ani úrazy hlavy se pomyslnému třetímu místu nevyhnuly.  Během poranění se setkáváme s otevřenými ránami, zlomeninami a zhmožděním,“ uvedla vrchní sestra chirurgických oborů Jesenické nemocnice Veronika Škodová. Čísla hovoří jasně. Zatímco v roce 2020 od června do konce srpna Nemocnice AGEL Jeseník zaznamenala během letních prázdnin přibližně 4500 ošetření, letos jich bylo o 2000 více.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

„Nárůst ošetření o 30 procent oproti loňskému roku je také díky množství lákadel, které v našem kraji máme. Od nádherných a někdy náročných turistických tras, až po cyklisty oblíbené Rychlebské stezky. Bohužel nemalá část víkendových ošetření vzniká jako následek nešťastného sjezdu právě na stále oblíbenějších trailech,“ míní Veronika Škodová. Sportovci tak z Jeseníků a okolí často odjíždějí domů s klasickými cyklistickými úrazy – zlomenou klíční kosti, vykloubeným ramenem či loktem.

Chirurgicko-traumatologická pohotovost Nemocnice AGEL Jeseník funguje o víkendu nepřetržitě, a to na chirurgických ambulancích v hlavním vestibulu nemocnice. V týdnu péči o úrazy zajišťuje chirurgická ambulance. V jesenické nemocnici je pro ošetření náročnějších poranění nepřetržitě k dispozici plně vybavený traumatologický sál.